Kecskemét egy új korszakba lépett, hiszen okos parcellaköveket kapott, amelyek nem csupán esztétikai szempontból emelik a város színvonalát, hanem innovatív megoldásaikkal hozzájárulnak a fenntarthatósághoz és a modern városfejlesztéshez is.


Kecskemét városa három innovatív parcellakövet kapott a Nemzeti Örökség Intézetétől, amelyek segítségével új dimenziót nyer a temetői emlékezés. A Köztemetőben, a Szentháromság temetőben és a Református Temetőben összesen 16 olyan jelentős személyiségre emlékezhetünk, akik maradandó nyomot hagytak városunk és nemzetünk történetében. A QR kódok révén bárki könnyen hozzáférhet az ő életükről és munkásságukról szóló információkhoz, ezzel is gazdagítva az emlékezés élményét.

"Egy QR-kód segítségével tárul fel előttünk Kecskemét nagyjainak élete, munkássága, mindaz, amit a hazáért tettek." Ezt Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója mondta az okos parcellakövek átadóján ma délelőtt a Köztemetőben. Az eseményen elhangzott, egy olyan kezdeményezés részesei lehetünk, amely nemcsak a múlt értékeit őrzi meg, hanem a modern technológia segítségével új dimenziót nyit a nemzeti emlékezet ápolásában.

A Szentháromság temetőben egy, míg a Református Temetőben három személy emlékére emelhetünk tiszteletteljes főhajtást az innovatív parcellakő révén. Dr. Papp Zoltán, az önkormányzat képviseletében tartott beszédében kiemelte, hogy az okos parcellakövek lehetőséget biztosítanak arra, hogy az érdeklődők az okostelefonjuk segítségével megismerhessék a nemzeti sírkert keretein belül védett sírokban pihenő személyek életét és örökségét.

"A nemzeti sírkert védettségi kategóriáját Magyarország kormánya azért hozta létre, hogy méltó módon tiszteletben tartsa az országhatáron belül elhelyezkedő olyan sírhelyeket, ahol a nemzet legnagyobb tiszteletnek örvendő személyiségei pihennek. Ezzel a kategóriába való besorolással a magyar nép kifejezi megbecsülését, tiszteletét és háláját a sírban nyugvó nagy alakok iránt. Ők azok, akik nemcsak a magyarság kultúráját, hanem annak értékeit is gazdagították." - hangsúlyozta dr. Papp Zoltán, önkormányzati képviselő és a Kulturális Bizottság elnöke.

Az átadó eseményen dr. Szeberényi Gyula Tamás országgyűlési képviselő hangsúlyozta, hogy "ez a kezdeményezés nem csupán a kecskeméti és a csonka magyarországi temetőket érinti, hanem minden olyan helyet és sírt is, ahol a magyarság legkiemelkedőbb személyiségei pihennek."

A nemzeti sírkert hazánkban több mint 6300 sírhelyet őriz, elosztva több mint 700 különböző helyszínen. A sírkertbe sorolt sírok jogi védelmet élveznek, így ezek felszámolása tilos. E sírok állapotáról folyamatos nyilvántartást vezetnek, és ha szükséges, vagy ha fontos évforduló közeleg az ott nyugvó személy kapcsán, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság döntése alapján felújításra vagy karbantartásra kerülhetnek.

Related posts