Olaszország gazdasági támogatási hullámot indíthat a vállalatok számára - Világgazdaság


Az Európai Bizottság zöld utat adott egy olasz kezdeményezésnek, amely jelentős állami támogatást kínál a vállalatok számára. E program célja, hogy támogassa a hátrányos helyzetű nők és fiatalok munkaerőpiaci elhelyezkedését, és így hozzájáruljon a társadalmi egyenlőség előmozdításához Olaszországban.

Az Európai Unió jóváhagyta Olaszország számára, hogy 1,1 milliárd euró összegű állami támogatást nyújtson a vállalatoknak, ezzel ösztönözve a fiatal és női munkaerő foglalkoztatását.

Az Európai Bizottság pénteken közzétett tájékoztatása alapján az olasz program fontos szerepet játszik az EU szociálpolitikai és foglalkoztatási céljainak elérésében. E kezdeményezés megvalósítását részben az Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) támogatja.

Olaszország 1,1 milliárd eurós kezdeményezése két fő munkavállalói csoport foglalkoztatási lehetőségeire összpontosít.

A kezdeményezés célja, hogy támogassa a munkavállalók azon kiszolgáltatottabb csoportjait, amelyek körében a munkanélküliség aránya jelentősen magasabb.

Az olasz állami támogatások rendszere rendkívül sokszínű és komplex, számos területet érintve. Az állam különféle formákban nyújt segítséget, legyen szó pénzügyi támogatásokról, adókedvezményekről vagy infrastrukturális fejlesztésekről. A célja, hogy serkentse a gazdasági növekedést, támogassa a kis- és középvállalkozásokat, valamint elősegítse a regionális egyenlőtlenségek csökkentését. Az olasz kormány különösen figyelmet fordít a fenntartható fejlődésre és az innovációra, így a támogatások egy része a zöld technológiák és a digitális transzformáció előmozdítására irányul. A pályázati folyamatok általában szigorú feltételekhez kötöttek, és a sikeres projektek követése is elengedhetetlen a támogatások folyósításához.

A rendszer szerint azok a munkáltatók, akik fiatal munkavállalókat vagy nőket foglalkoztatnak határozatlan időtartamú szerződéssel, mentesülnek a kötelező társadalombiztosítási járulékok befizetése alól.

Ahhoz, hogy a program keretében részesülhessenek a támogatásban, elengedhetetlen, hogy a munkaszerződést 2023 végéig létrejöjjön.

A munkáltatók az új dolgozók munkaszerződésének megkötésétől számított 2 évig élvezhetik a támogatást.

A Bizottság megállapította, hogy a program elengedhetetlen és megfelelő eszköz a hátrányos helyzetű egyének munkaerőpiacra való integrálásához, továbbá a tartós munkavállalás elősegítésére is szolgál. Brüsszel álláspontja szerint a támogatás mértéke a munkáltatók bérköltségeinek legfeljebb 30%-át fedezi, és a támogatás nagysága arányos a veszélyeztetett munkavállalói csoportok stabil foglalkoztatásának biztosításával.

Giorgia Meloni kormánya ezeken kívül megfelelő biztosítékokat épített be a kezdeményezésbe ahhoz, hogy ne lehessen visszaélni vele például úgy, hogy elbocsájtják a jelenleg munkavállalót, hogy azt újjal helyettesítsék.

Related posts