Egy különleges emlék előtt hajtunk fejet, amikor Bényi Ildikóra gondolunk, aki példát mutatott mindannyiunknak a gyönyörű magyar nyelv művészi alkalmazásával. Az ő szavai és írásai emlékeztetnek bennünket arra, hogy a nyelv nem csupán kommunikációs eszköz


A közszolgálati televízió meghatározó személyiségévé nőtte ki magát, akit a visszafogott, ám mégis kedves stílusa és nyugodt előadásmódja miatt sokan tiszteletben tartottak és szerettek. A magyar televíziózásban a hitelesség és elegancia szimbólumává vált, a gyönyörű magyar nyelv mesteri használatáért, valamint humanitárius értékrendje miatt számos elismerésben részesült. E cikk keretein belül Bényi Ildikóra emlékezünk, aki mindössze 55 évesen távozott közülünk.

A súlyos betegségben elhunyt Bényi Ildikó arca és neve egybeforrt a Duna Televízión közel három évtizede futó Önök kérték című műsorral, de a televíziózás iránti elhivatottsága révén az évek során számos más kulturális vagy közéleti műsort is vezetett. Mindig nagy szakmai felkészültséggel és alázattal, széles mosollyal az arcán jelent meg a képernyőn. Pályatársai és a magyar kulturális élet szereplői rá emlékezve az egyik legkedvesebb tévés személyiségnek nevezték.

Bay Éva, a legendás bemondó és műsorvezető, aki a következő tévés generáció kiemelkedő alakjaként tekintett rá, így búcsúzott tőle a Blikkben:

Ő az állandóságot képviselte a tévében. Hihetetlenül kedves, melegszívű, de félénk ember volt.

Bényi Ildikó az utolsó interjúját a Névjegyek című műsorban osztotta meg, ahol különleges módon beszélt önmagáról. Szavaival egyedi perspektívát nyújtott, és mélyen belemerült saját tapasztalataiba és érzéseibe.

Az Ildikó név legendásan bátor harcosnőt idéz, akinek hősiessége a csatamezőkön bontogatta szárnyait. Valaha én is ennek a szellemnek a megtestesítője voltam, hiszen a harcos jellem mindig is jellemző rám volt. Ezt leginkább az erős igazságérzetem táplálta, amely sosem hagyott cserben. Bármikor, bármilyen ügyért készen álltam kiállni, de az utóbbi időszakban egy kicsit visszafogtam ezt a lángot.

Bényi Ildikó 1970-ben látta meg a napvilágot, és gyermekkorát Hernádvécsén töltötte, ahol 18 éves koráig élt. A tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetem magyar-orosz szakán kezdte, ezt követően pedig a Miskolci Egyetemen szerezte meg diplomáját magyar nyelv és irodalom szakon. A szakmai fejlődése érdekében elvégezte a Magyar Rádió bemondói-műsorvezetői és a Magyar Televízió műsorvezetői-riporteri tanfolyamait is. Tanári pályafutása során több éven át tanította az ELTE Tanárképző Főiskolai Karának Magyar Nyelvtudományi Tanszékén a helyesírás, beszédművelés, nyelvhelyesség és retorika tantárgyakat. Emellett 1993 óta a Magyar Televízióban dolgozott, ahol bemondóként, majd műsorvezetőként tevékenykedett.

Munkáját több díjjal is elismerték, 2021-ben vehette át a Wacha Imre-díjat: a szép és helyes magyar nyelvhasználatért járó elismerés a több mint 50 évig a rádiós és televíziós munkatársakat oktató beszédtanárnak állít emléket. Akkor így fogalmazott egy bejegyzésben:

Édesanyámra gondoltam, hiszen ő az, akinek az elismerés szövegében szereplő "kiemelkedő nyelvi-kommunikációs felkészültség" valóban a hálámnak köszönhető.

2011-ben Aphelandra-díjat kapott, mely elismerés azoknak a kiemelkedő személyiségeknek jár, akik munkájukkal és humanizmusukkal jelentős hatást gyakorolnak egy-egy közösségre vagy embercsoport életére, így elnyerve azok megbecsülését és tiszteletét.

Bényi Ildikó példát mutat a szép magyar nyelv használatával

- méltatta akkor Macher Endréné kuratóriumi tag. Hozzátette: ilyen szép és korrekt nyelvhasználat igen ritka, Bényi Ildikó

2006 óta a Magyar Vöröskereszt elkötelezett jószolgálati képviselője, és munkáját 2009-ben a Vöröskeresztes Tevékenységért kitüntetés arany fokozatával jutalmazták. Évente kétszer, a közmédia véradó napjainak megszervezésével hozzájárult a véradás népszerűsítéséhez, amiért a vállalat 2015-ben a Véradóbarát Munkahely címet is elnyerte. 2010-ben az '56-os Hűség a Hazához Érdemkeresztet kapta meg, amely az elmúlt évtizedekben tanúsított erkölcsi integritásáért és tiszteletet érdemlő magatartásáért járt neki. 2017-ben pedig a Reformáció 500 nagyköveteként képviselte az eseményt.

Bényi Ildikó hosszú hónapokig harcolt súlyos betegsége ellen, de ennek ellenére is kitartóan dolgozott. Az "Önök kérték" című műsorban csak az utolsó hetekben adta át a helyét Radványi Dorottyának. A közmédia saját halottjaként tekint rá, és március 13-án 15:30-kor, valamint március 14-én 14:55-kor emlékeznek meg róla az "Önök kérték!" műsor keretein belül.

Related posts