A rágcsálók is szerepet játszhatnak a vírusok elterjedésében: íme, hogyan óvhatjuk meg magunkat a járványok kialakulásától - Agro Napló


A madarak és a rágcsálók távoltartásának különös jelentősége lehet járványvédelmi szempontból, minden apró lépés számíthat. A ragadós száj- és körömfájás vírusának vektorai lehetnek a szőr, a toll, de akár az ici-pici lábak is.

A madarak és rágcsálók a kitörések alkalmával gyorsan vihetik kisebb-nagyobb távolságokra a vírust, és beszennyezhetik a takarmányokat és itatóhelyeket is. Ahhoz, hogy a gazdaságban elejét vegyük a kitöréseknek, ezen állatok számának a csökkentésére érdemes Kontroll programokat kidolgozni és alkalmazni. Az alábbi gondolatokat az Iowai Egyetem Élelmiszerbiztonsági és Közegészségügyi Központja adta közre - írja a NAK. Szüntessük meg a nyiladékokat, amin a rágcsálók és madarak bejuthatnak, különösen a takarmánytárolók és keverők körül:

Távolítsuk el a potenciális rejtőzködő-, pihenő- és fészkelőhelyeket:

Tegyük egyedivé a kifejezést: "Csökkentsük a lehetséges élelmiszerforrások számát."

Az elhullott állatok és szemét megfelelő eltávolítása rendkívül fontos a rágcsálók kontrolljához.

Telepítsünk akadályokat az épületek köré

A csapdázás hatékony a rágcsálók kontrollálásában

A csalik elhelyezése szintén lehetőséget ad az állomány gondozására és szabályozására.

Küzdjünk meg a nehézségekkel a születésük előtt!

Csökkentsük a pihenő- és fészkelőhelyek hozzáférhetőségét:

Amennyiben az épületből való elbocsátás nem kivitelezhető vagy gazdaságilag nem életképes, érdemes megfontolni a pihenő- és fészkelőhelyek vonzerejének csökkentését. Ezek a nem halálos megoldások biztonságosak mind az emberek, mind az állatok, valamint a környező vadon élő fajok számára is. Ugyanakkor a megvalósításuk gyakran időigényes és költséges folyamat lehet.

Csökkentsük a szaporodási rátát

Alkalmazzunk különféle technikákat a madarak szaporodásának csökkentésére, más módszerekkel kombinálva. Fontos, hogy csak olyan fajok esetében végezzük el ezeket a beavatkozásokat, amelyek nem élveznek védelmet! Használjunk egy hosszú rúdra erősített kampót, és kéthetes időközönként távolítsuk el a fészkeket. Amikor elérjük a fészkeket, vegyünk elő egy gombostűt, és szúrjunk lyukakat a tojásokba. Ez a technika gyakran hatékonyabb, mint a fészkek azonnali megsemmisítése, mivel a madarak még mindig a tojásokon ülnek, várva a kikeltést, ahelyett, hogy új fészket építenének, ahogyan azt sok esetben teszik, amikor a tojásokat elpusztítják. Mindkét eljárás jelentős időráfordítást igényel.

Related posts