Fedezd fel a Margaréta különleges világát - Váci Napló Online A Margaréta különleges helyszín, ahol mindig érdekes személyiségek bukkannak fel. Legyen szó művészekről, helyi hősökről vagy éppen a közösség szívében élő emberekről, itt mindenki hozzájárul

Chondromatidou Barbara kiállítása nyílt meg a Margaréta Kávéházban. Évek óta láthatjuk a Vácon élő, különböző nemzetiségeket képviselő művészek alkotásait a kávéházban, ebből is tudható, hogy mennyire színes a helyi kulturális élet. A jelenlegi kiállítás a Váci Görög Nemzetiségi Önkormányzat és a kávéház szervezésében valósult meg. A kiállítást Sarantis Mantzourakis, a nemzetiségi önkormányzat elnöke nyitotta meg, bemutatta a képeket, és az alkotót.
Az elnök elmondta, hogy az országban a különböző nemzetiségek által képviselt kultúra, művészet az életünk fontos része. Így a görög nemzetiség is szeretné megmutatni nem csak Vácon, de országszerte, hogy a saját nemzetiségüknek milyen értékeik vannak. Barbarával kapcsolatban megtudhattuk, hogyan ismerkedtek meg. Tudni lehet, hogy Barbara édesapja szintén művész volt, elismert szobrászművész. Számos műve látható az országban. Innen fakad tehát a művészet iránti hajlam. Sarantis Mantzourakis javasolta Barbarának, hogy ami benne van, a lelkében, azt fesse le, adja ki magából.
Barbara évekkel ezelőtt nekivágott ennek az izgalmas útnak. Kiállításának anyaga friss, hiszen a képek csupán 1-2 éve születtek. A festményekre a különleges szín- és formahasználat jellemző, amely izgalmasan keveredik a hagyományos és modern elemekkel. A képek lényegében portrék, az arcokra helyezve a hangsúlyt, így a nézők szorosabb kapcsolatba kerülnek az alanyokkal. Érdemes megemlíteni, hogy Barbara autodidakta művész, aki önállóan sajátította el a festészet fortélyait, és folyamatosan fejlődik a vizuális nyelvén. Az utóbbi időben kifejezésmódja sokat gazdagodott, hiszen új technikákat is kipróbál. Ami azonban mindezen változások ellenére állandó, az az egyedi és csak rá jellemző stílus, amely minden egyes alkotásában megnyilvánul.
Sarantis Mantzourakis számára kiemelten fontos, hogy a görög kultúra gazdagsága széles körben elérhetővé váljon. A görögség művészeti öröksége rendkívül sokszínű, és éppen ezért izgalmas felfedezés előtt áll. Jelenleg egy kutatásba fogott, amely a magyarországi görög népzene világát tárja fel, különös figyelmet fordítva arra, hogy az egykori bevándorlók, nagyszülők és szülők mit hoztak magukkal zenei hagyományok terén. Számos történet bontakozik ki, amelyek a zenén keresztül nyernek értelmet. A hagyományos görög zene élvezetére pedig nemsokára lehetőség nyílik a Margaréta Kávéházban, ahol egy különleges görög est keretében ismerkedhetünk meg e csodás örökséggel.
Barbara, kérdésemre elmondta, hogy görög származású, apai és anyai ágon is. Tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, a MAOE-nak, a Művészeti Alap jogutód szervezetének, festészeti szakosztályon, így hivatásos művészként alkot. Részt vesz az idén Hajdú-Bihar vármegyében rendezett Tavaszi Tárlaton is. Édesapja Hondromatidisz Rigasz szobrászművész volt, így kora gyermekkora óta a művészet bűvöletében él. Magyarországot tartja hazájának, de kisebb, nagyobb megszakításokkal élt Görögországban, Németországban és Angliában is. Persze érdekelt a festészete is, annak részletei. Ahogy fogalmazott, főleg olajfestményeket készít, szívesen vesz részt akciófestészeti programokon, az idén negyedik alkalommal volt meghívott alkotó a Festum Varadinum programján Nagyváradon. A váci Margaréta Kávéházban rendezett kiállításán főleg pasztellképek szerepelnek, a portré műfajának sajátosságait kívánta felvonultatni. Alkotásaival a belső konfliktusok harmóniáját szeretné kifejezni. Munkái a realitás és az irracionalitás határán mozognak. Festményeit a fauvizmushoz hasonlítják. Inkább a modernitás, mint a kortárs vizuális jelenségek definiálják alkotásait. A lét mélyebb rezdüléseire kíván reflektálni. ♦