A brit sajtó Trump elnökségétől való félelmét fejezi ki, miközben Orbán Viktorral kapcsolatos megjegyzéseiket sem hagyták figyelmen kívül - írja a Mandiner.


Nyitókép: Emmanuel Macron és Donald Trump baráti kézfogása a párizsi Elysee palota udvarán, 2024. december 7. / fotó: JULIEN DE ROSA / AFP

Az európai vezetők között sokan reménykednek Donald Trump politikai visszatérésében, mint egyfajta csoda, ami megoldja a jelenlegi válságokat. Ám ez a remény csupán illúzió, hiszen a volt és leendő amerikai elnök várhatóan ismét ugyanazokat a lépéseket fogja megtenni, mint korábbi hivatali idejében. Ráadásul, valószínűleg még kevésbé lesz hajlandó a diplomáciai megoldásokra és a kompromisszumokra - figyelmeztet a The Guardian külpolitikai elemzője.

Simon Tisdall szerint elfogadhatatlan, hogy az európai vezetők Trump egójának hízelegnek, csupán azért, hogy elkerüljék a közelmúltban velük szemben tanúsított magatartását. Tisdall megjegyzi, hogy politikai szempontból ez a hozzáállás nemcsak szégyenletes, hanem hosszú távon káros is lehet. Olyan politikai vezetők, mint...

Másokkal ellentétben, mint például Emmanuel Macron, aki az elsők között üdvözölte Trump választási győzelmét, a francia elnök reakciója a párizsi Notre Dame katedrális újranyitásán zajló vendéglátásra inkább sajnálatosan diplomáciai fogásnak tűnt.

A brit miniszterelnök, Keir Starmer, látszólag egy kényes egyensúlyi helyzetben van, ahol az elutasítás és az udvarlás határvonalán egyensúlyozik. Miközben igyekszik barátságos és nyitott lenni, a múlt héten határozottan elhárította a Trump tanácsadói által felvetett ötletet, amely szerint...

Egy másik tábor is létezik, amely a Trump-kritikusok táboraként ismert. Donald Tusk, a lengyel miniszterelnök, már régóta gyanakszik arra, hogy az amerikai politikai vezetőt orosz titkosszolgálatok manipulálják valamilyen módon. Trump nézetei között szerepel, hogy csökkenteni kívánja Ukrajna számára nyújtott amerikai támogatásokat, ami aggasztó kérdéseket vet fel a geopolitikai stabilitás szempontjából.

Természetesen! Íme egy egyedi változat: - fogalmazza meg a szerző.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Olaf Scholz német kancellár hamarosan távozhat hivatalából, miközben Macron mögött is egy kormányválság feszül. Az új Európai Bizottság éppen most kezdi meg működését, így ezek az európai vezetési zűrzavarok kedvező alkalmat teremthetnek Trump számára, aki a jól ismert oszd meg és uralkodj stratégiájával élhet.

Related posts