Kérlek, hogy senki se folytasson most ilyen módon munkát a magyar mezőgazdasági területeken: sok gazda talán nincs is tudatában ennek a helyzetnek - Agrárszektor.

Kistermelők és fiatal gazdák figyelem! Most egy különleges lehetőséggel várunk benneteket: 50% kedvezménnyel regisztrálhattok a rendezvényünkre! Ne hagyjátok ki ezt a kivételes alkalmat!
Az áramhálózatok kialakítása során a tervezők arra ügyelnek, hogy a vezetékek kellő távolságra helyezkedjenek el a talajtól, azonban sajnos időnként balesetek történnek, különösen magas, kosaras járművekkel végzett tevékenységek során. Gyakran előfordul, hogy mezőgazdasági munkagépek vagy építési munkálatok során használt gépek ütköznek a hálózati oszlopokkal, kidöntve azokat, vagy a munkagép legmagasabb pontja érintkezik a feszültség alatt álló vezetékekkel. Ezen balesetek megelőzése érdekében a három szolgáltató együttműködve hívja fel a figyelmet a vezetékek közelében végzett munkák kockázataira. A veszélyforrások tudatosítása és az alapvető biztonsági szabályok betartása kulcsfontosságú lehet az élet megóvásában.
**Magas gépek és légvezetékek: A biztonság fontossága a mezőgazdaságban** A modern mezőgazdasági gépek mérete az utóbbi évtizedekben drámaian megnövekedett, ami új kihívásokat jelent a légvezetékek biztonságára nézve. Különösen figyelni kell a magas munkagépekre, mint például a talajművelők, tárcsák, magágykészítők, teleszkópos rakodók és permetező karok, melyek könnyedén megközelíthetik ezeket a vezetékeket. Az áramszolgáltatók hangsúlyozzák, hogy a gépi munkák megkezdése előtt alaposan fel kell mérni a munkaterületet. Ellenőrizni kell, hogy vannak-e légvezetékek a közelben, amelyeket a gépek elérhetnek. Csak akkor szabad nekilátni a feladatoknak, ha biztosak vagyunk abban, hogy a munkavégzés biztonságosan elvégezhető, ezzel elkerülve a baleseteket és az anyagi károkat. A megelőzés mindig jobb, mint a gyógyítás!
Figyelni kell a rakomány magasságára is! A bálák, termények és egyéb magas rakományok szállításánál is fontos betartani a magassági korlátozásokat. Ha a rakomány hozzáér az áramvezetékhez, az a vezeték megsértéséhez vagy szakadásához vezethet. Ha a baleset zárlatot okoz, a rakomány, vagy súlyos esetben a jármű is kigyulladhat. A mezőgazdasági területeken áthaladó vezetékek és az oszlopok közelében fontos, hogy a szántást, a gépi öntözést is kellő körültekintéssel végezzék.
A munkagépek szélessége kulcsfontosságú tényező: A betakarítógépek mérete akár a 8-10 métert is elérheti, ami komoly kihívásokat jelenthet a megfelelő fordulási sugár megválasztásakor. A figyelmetlen tolatás vagy a nyitva hagyott ürítőcső könnyen vezethet ahhoz, hogy a holttérbe eső tartószerkezetek és vezetékek megsérüljenek. Mindig ügyeljen arra, hogy az ürítőcsöveket zárva tartsa, és nagyobb gépek tolatásakor ne habozzon segítséget kérni, hogy a bonyolult manővereket biztonságosan tudja végrehajtani! A széles és/vagy magas munkagépek nyitását és csukását soha ne a vezetékek alatt vagy a tartószerkezetek közelében végezze!
A földmunkák során is körültekintőnek kell lenni! A földmunkák, például a mélylazítás során nemcsak a munkaszélesség, hanem a munkamélység is nagyobb, mint régen: akár a 80 centimétert is eléri, ez pedig veszélyeztetheti a föld alatt elhelyezett közműveket. Ahol villamos kábel fut a föld alatt, ne engedje a munkaeszközt 50 centiméternél mélyebben dolgozni! Mielőtt bármilyen földmunkába kezd - legyen szó szántásról, ültetésről vagy mélyásásról -, kérjük előzetesen tájékozódjon a területen található földkábelekről.
Ha a gép vezetékhez ér: maradjon a helyén! Amennyiben a munkagép, például a felemelt gém, érintkezik a légvezetékkel, az egész jármű feszültség alá kerülhet. Ezért a kezelőt a jármű és a föld közötti feszültségkülönbség áramütés veszélyének teheti ki. Ilyen esetben nem szabad kiszállni a gépből, haladéktalanul értesíteni kell az áramszolgáltatót. A legbiztonságosabb, ha a kezelő a vezetőülésben marad, és elkerüli, hogy bármilyen áramot vezető fémfelületet megérintsen. A segítség megérkezéséig így biztonságban tartózkodhat a járműben. Az áramütés kockázatai miatt külső személyeknek is tilos a munkagép közelébe menniük vagy a vezetékhez nyúlniuk.
Ha a járművet el kell hagynia, ezt a következőképpen tegye: Amennyiben sürgősen ki kell szállnia, például ha a jármű lángra kap, fontos, hogy úgy ugorjon ki, hogy ne érintse meg egyszerre a jármű fémfelületeit és a talajt. Az áram ugyanis a járművön keresztül eljuthat a talajba, ami áramütést okozhat. Ilyen helyzetben ne lépjen, hanem páros lábbal ugrálva távolodjon el legalább 20 méterre a járműtől.
Elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk a fokozott körültekintés jelentőségével, különösen a kertészeti munkák (például locsolás, gallyazás), építési és kivitelezési feladatok (mint az állványozás vagy rakodás), valamint az anyagmozgatás (például daruzás vagy túlméretes szállítmányokkal való közlekedés) során. Emellett a szabadidős tevékenységek, mint a sárkányrepülés, repülőmodellezés, drónozás vagy horgászat, szintén rejthetnek magukban balesetveszélyeket. Ilyen helyzetekre való felkészülés kulcsfontosságú a biztonságunk érdekében!
Alapszabály: villamos vezetéket soha ne közelítsen meg, mert tilos és veszélyes! A vezetékről szabad szemmel nem állapítható meg, hogy feszültség alatt van-e vagy feszültségmentes. A leszakadt vagy földön fekvő vezetékeket mindig tekintse feszültség alatt állónak! Ne közelítse meg, ne érintse sem kézzel, sem eszközzel, még akkor sem, ha útakadályt képez! Ne másszon fel vezeték közelében lévő fára!
A megelőzés a legjobb védekezés: gondoskodjon arról, hogy mindig felkészült legyen, tájékozódjon alaposan, és kövesse a szabályokat! A tavaszi feladatok során helyezze a saját és kollégái biztonságát a középpontba! A balesetek elkerülhetők: mindig legyen körültekintő, és gondosan tervezze meg a munkafolyamatokat, miközben betartja a biztonsági előírásokat! Vigyázzunk magunkra, egymásra, és a villamos hálózatra - mind a föld alatt, mind a felszínen!