Sorozatosan támadják meg Amerika híres sportolóit, akiknek értékei egyre inkább veszélyben forognak.


Két férfi álldogál egy ház bejáratánál, mindketten maszkot hordoznak az arcukon. Az egyikük izgatottan hadonászik a telefonjával a kezében, miközben élénk magyarázatot ad a másiknak, aki figyelmesen hallgatja a mondandóját. Az este sötétje körülöleli őket, csak a telefon fénye világítja meg az arcukat, ami titokzatos hangulatot kölcsönöz a szituációnak.

A Milwaukee Bucks erőcsatára, Bobby Portis nemrégiben megosztott egy megdöbbentő biztonsági kamerás felvételt, amely az otthonában történt betörést rögzítette, miközben ő éppen a pályán küzdött a győzelemért. A kosaras sürgős segítséget kért a helyi közösségtől, hogy visszaszerezhesse eltulajdonított értékeit. Ezt követően egy másik Instagram-posztban a felvétel hanganyagát is nyilvánosságra hozta, és egy figyelemfelkeltő ajánlatot tett: 40 ezer dollárt kínál a nyomravezetőnek, aki segíthet neki az ügy felderítésében.

A kosárlabdázó esete csupán egy a szeptember óta tartó, amerikai sportvilágot sújtó betöréshullám sorában. Ez a jelenség már a szövetségi nyomozóiroda, az FBI ingerküszöbét is átlépte. A hírek szerint a hatóság figyelmeztetést bocsátott ki a nagyobb amerikai profi ligáknak, figyelmeztetve őket arra, hogy a sportolók otthonai, készpénzeik, valamint könnyen értékesíthető tárgyaik, mint például ékszerek, órák és luxustáskák, komoly veszélynek vannak kitéve. A nyomozók ajánlása szerint a potenciálisan érintett sztároknak érdemes széfekkel, biztonsági szolgálatokkal, sőt, akár őrkutyákkal is védekezniük a betörők ellen.

A legfrissebb információk szerint legalább kilenc profi sportoló vált betörések céltáblájává szeptember és november között. A nyomozók egyre inkább arra a következtetésre jutnak, hogy a háttérben Dél-Amerikában működő nemzetközi tolvajhálózat állhat. Ennek nyomait a betörések során alkalmazott módszerek is tükrözik: a bűnözők drónokat használnak előzetes megfigyelésre, valamint hamis csomagszállítók, pizzafutárok és akár kocogók álcájában mozognak a környéken. Továbbá, különféle jelzavaró eszközöket vetnek be, amelyek megakadályozzák, hogy a riasztórendszerek jelezzenek az őrző-védő szolgálat felé.

Az FBI hivatalosan még nem erősítette meg, és valószínű, hogy soha nem is fogja, hogy ez a körlevél ténylegesen létezik.

A CNN már áprilisban, a legutóbbi sportolókat érintő incidensek előtt foglalkozott a betörőturizmus jelenségével. Egy nyolcmillió dolláros értékű lopás kapcsán szemléltették, hogy miként működik ez a bűncselekmény: egy kaliforniai család házában tartózkodó vendégek otthonából ismeretlen elkövetők pakolták ki a széfjét. A nyomozók szerint ezek az elkövetők tipikusan betörőturisták, akik olyan országokból érkeznek, ahol vízummentesen, az ESTA-program keretében 90 napra léphetnek be az Egyesült Államok területére, például Chiléből. Ventura megyében, Kaliforniában a hatóságok 2019 és 2023 között legalább 175 hasonló "turistabetörést" azonosítottak – áll a cikkben.

Chile esetleges kapcsolata a hasonló ügyekkel egy újabb hír révén is megvilágításba került: Keanu Reeves tavaly ellopott óráit, beleértve egy különleges gravírozott Rolexet, nemrégiben Chilében bukkanták fel.

A CBS szeptemberben arról számolt be, hogy négy kolumbiai állampolgárt őrizetbe vettek, akik rejtett kamerákat telepítettek gazdag családok kaliforniai otthonainál. A céljuk az volt, hogy figyelemmel kísérjék a potenciális áldozatok mindennapjait, mielőtt végrehajtották volna a bűncselekményeiket.

A legújabb sportbetörések elkövetőit láthatóan nem rendítette meg az FBI figyelmeztetése, hiszen éppen a levél nyilvánosságra hozatala után történt meg a legfrissebb incidenst, amely Luka Doncic NBA-sztárt érintette. A Dallas Mavericks szlovén zseniének lakóhelyén pénteken este 10:30 körül riasztották a rendőröket. Az eset idején senki sem tartózkodott otthon, mivel Doncic éppen egy négy mérkőzésből álló idegenbeli túrán volt a csapatával. A betörés során körülbelül 30 ezer dollár értékű ékszer tűnt el, ám a kosaras eddig nem fűzött kommentárt az eseményhez.

A Doncic-eset után a helyi hokicsapat, a Dallas Stars is bejelentette, hogy az egyik játékosukhoz, Tyler Seguinhez még novemberben betörtek, miközben a jégkorongos éppen meccset játszott.

A két dallasi sztár és a cikk elején említett kosaras mellett a tolvajok áldozata volt az utóbbi hetekben-hónapokban

A CBS-nek a napokban egy texasi székhelyű vagyonvédelmi cég, az Onyx Solutions vezetője, William Cutrer azt mondta, az ilyen betörések Európában, főleg Londonban régebb óta előfordulnak, az USA-ban csak most kezdtek el megszaporodni.

Az európai helyzetre vonatkozó megállapításokat a valóság hamarosan igazolta: hétfőn napvilágot látott, hogy egy név nélkül maradó milliárdos londoni ingatlanából valaki 10 millió font értékű vagyont tulajdonított el még december 7-én. A Guardian, amely beszámolt az esetről, a valaha volt egyik legjelentősebb betörésként említette a történteket.

A betörés különös eseménye egy előkelő londoni negyedben zajlott, ahol a tolvaj egy emeleti ablakon keresztül hatolt be a 2000 négyzetméteres, 13 szobás rezidenciába. Az incidens pontosan délután 5:11-kor kezdődött, miközben a házban több személy tartózkodott. A ravasz betörő néhány percig könyörtelenül járta a tágas helyiségeket, majd leereszkedett a földszintre, ahol rátalált a széfet rejtő titkos zugra, és könnyedén feltörte azt. Az egész akció mindössze 19 percig tartott, mielőtt a bűnöző ugyanazon az ablakon távozott, amelyen bejutott. Az eseményekről a biztonsági kamerák is rögzítettek minden részletet.

A bűnözőnél a felvételek szerint felfedezhető volt egy mini lángszóró, valamint egy rejtélyes szpré, amelyet mindig magához kapott, valahányszor valamilyen zajt észlelt.

Egy 150 ezer font (kb. 74 millió forint) értékű Hermès Crocodile Kelly táska, 15 ezer font készpénz, valamint több mint 10 millió fontnyi ékszer került a zsákmányába. Ezek között szerepelt egy lenyűgöző Graff gyémántgyűrű, két De Beers gyémántgyűrű, egy Hermès gyűrű, és a különleges Hermès Niloticus Lumière nyaklánc is.

A tehetős család ügyeit intéző menedzser, Virág Csaba a Guardiannak azt mondta, a felvételek alapján a tolvajnak nem ez volt az első betörése, és bár ő maga egyedül hajtotta végre az akciót, minden bizonnyal hálózat segíti abban, hogy a lopott holmikat pénzzé tegyék. A család félmillió font általános nyomravezetői díjat ajánlott fel, illetve minden előkerült érték 10 százalékát is kifizetik díjként annak, akinek a segítségével megkerül a tárgy. A Guardian megjegyzi, hogy az Aviva biztosító év elején 40 százalékos emelkedést tapasztalt a nagyértékű ékszertolvajlásokban.

Azóta napvilágra került, hogy a londoni betörés áldozata nem más, mint Shafira Huang, a Halcyon Gallery kulturális nagykövete és műgyűjtő. Shafira, aki 13 ezer követővel büszkélkedhet Instagramon, szenvedélyesen osztja meg luxuséletének pillanatait. Érdekes módon, korábbi posztjaiban az ellopott ékszerek is feltűntek, így nem csoda, hogy a betörés körüli események különös figyelmet kaptak.

Related posts