A hazai triatlon sportág jelentős mérföldkőhöz érkezett az elmúlt év során, ám a szakemberek és a sportolók egyetértenek abban, hogy "messze nincs még a csúcson". A fejlődés üteme biztató, és a jövő ígéretes lehetőségeket tartogat a triatlon iránt érdeklő


A hazai szövetséget 2021 nyara óta vezető és november 8-án újabb négy évre megválasztott elnök a szervezet pénteken tartott sajtó-háttérbeszélgetésén úgy fogalmazott, a triatlon világszerte is egyre növekvő népszerűségnek örvend, komoly üzletté is vált és a versenyzők, valamint a nézők számára is képes "élményt és örömöt" kínálni.

"A szövetségünk legfőbb küldetése, hogy mindenki számára, legyen szó élsportolókról, amatőrökről vagy szabadidősportolókról, megfelelő támogatást nyújtsunk ahhoz, hogy a triatlonban való részvételük sikeres és örömteli élmény legyen. Emellett arra törekszünk, hogy minél több érdeklődőt vonzzunk be a sportágba, és ebben számítunk versenyzőink aktív közreműködésére is. Hosszú távú céljaink között szerepel, hogy Los Angelesben a magyar triatlonosok minél nagyobb számban képviseltessék magukat az olimpián. E cél érdekében fokozott figyelmet fordítunk vegyes váltónkra, amely Párizsról lemaradt, és reméljük, hogy a jövőbeli lehetőségek révén még sikeresebbek lehetünk." - nyilatkozta Kindl Gábor.

A sportvezető kiemelte, hogy a "Próbáld ki a triatlont!" elnevezésű programmal az idén nagyot léptek előre a szabadidősportolók bevonásának témájában, mert csaknem 400, sportorvosi engedéllyel nem rendelkező embert tudtak megmozgatni, akik megfelelő szabályrendszer mellett, biztonságos körülmények között tudtak megismerkedni a sportággal.

"Rendelkezünk egy jól meghatározott arculattal és etikai kódexszel, aminek megfelelően a szövetség munkatársai végzik feladataikat. Örömmel mondhatom, hogy sikerült távol tartanunk a destruktív elemeket sportágunktól, ami rendkívül fontos számunkra" - emelte ki az elnök. Hozzátette, hogy a nemzetközi sportdiplomácia terén is kedvező helyzetben vagyunk, hiszen több magyar szakember is aktívan részt vesz a Nemzetközi Triatlon Szövetség munkájában.

"Az volt a célunk, hogy a 2026-os évtől kezdődően három évre otthont biztosítsunk egy európai állomásnak a világbajnoki sorozatban. A projekt jól haladt, azonban végül gazdasági okok miatt nem tudtuk megvalósítani. Ennek ellenére nem adtuk fel a tervünket; továbbra is dolgozunk rajta, hiszen szeretnénk, ha Magyarország a tiszaújvárosi világkupa és a tatai para-világkupa mellett egy újabb jelentős nemzetközi eseménynek is helyet adhatna" - nyilatkozta Kindl Gábor az MTI-nek.

Az elnök bejelentette, hogy a jövőben szeretnék létrehozni egy szövetségi kapitányi pozíciót. Eddig nem volt ilyen szerep a rendszerükben, de mostantól úgy érzik, ez elengedhetetlen. Emellett az élsportolóknak is lehetőségük nyílik arra, hogy egy szakmai bizottság keretein belül átvilágítsák edzéstervüket. A témában már folyamatban van egy megbeszélés a sportért felelős államtitkársággal.

Kindl Gábor bejelentette, hogy az idei évtől elindítják az Életműdíjat, amelyet évről évre egy olyan kiemelkedő egyéniségnek fognak átadni, aki jelentős mértékben hozzájárult a hazai triatlonsport fejlődéséhez. Ezzel a kezdeményezéssel szeretnék elismerni azokat az erőfeszítéseket, amelyek a sportág népszerűsítését és fejlődését szolgálják.

Lehmann Tibor, a magyar szövetség szakmai alelnöke és egyben az idei Európa-bajnok, világbajnoki bronzérmes, világkupa-győztes, valamint olimpiai 11. helyezett Lehmann Csongor edzője hangsúlyozta, hogy az idei év során elért eredmények kiváló alapot biztosítanak a jövőbeni fejlődéshez.

"Fontos, hogy hosszú távú célokat tűzzünk ki magunk elé, hiszen a tapasztalat azt mutatja, hogy a sportágban valódi eredményeket csak akkor érhetünk el, ha nem csupán a rövid távú sikerekre fókuszálunk. Az idei év mérföldkőként szolgál: innentől kezdve a fejlődés ütemének exponenciálisan kell növekednie. Különösen a 2028-as Los Angeles-i olimpia kvalifikációs sorozatában elengedhetetlen, hogy ne csupán a verseny második felében vagy a végén lépjünk be a vegyes váltó kvótáért folytatott harcba" - hangsúlyozta Lehmann Tibor. Kiemelte, hogy a szövetség alapelve a "támogató utánpótlás-nevelés és az eredményorientált felnőtt versenyeztetés", amely alapvetően helyes irány, és a célunknak az olimpiai éremszerzés kell, hogy legyen. E cél eléréséhez pedig szorosan össze kell hangolni a munkát az utánpótlás-nevelés terén is.

Lipták Tamás, a szövetség szakmai igazgatója a 2024-es évet egy izgalmas hullámvasúthoz hasonlította, hangsúlyozva, hogy ez az olimpiai ciklus a koronavírus-járvány következtében a megszokott időpontnál korábban vette kezdetét. A kihívásokhoz való gyors alkalmazkodás elengedhetetlen volt a helyzet kezelésében.

"Ez alapvetően jól sikerült, hiszen az év elején még reális volt, hogy öt sportolónk legyen ott az olimpián, aztán viszont a vegyes váltónk 10 másodperccel lemaradt a kvótáról, a férfiaknál pedig 21 ponton múlt, hogy ne hárman indulhassanak Párizsban. Ezt követően viszont előre néztünk és megvizsgáltuk, hogy mit tudunk tenni a versenyzőinkért, majd jöttek az Európa-bajnoki aranyak, a vb-sorozatban elért ötödik hely és az utánpótlás vb-érmek. Nem volt könnyű év, de ennél csak nehezebbek jönnek, mert felhelyeztük magunkat egy polcra, és így mindenkinek a részéről nagyobbak az elvárások felénk" - mondta Lipták Tamás.

Lehmann Csongor az év végén visszatekintve kifejtette, hogy a világbajnoki sorozatban elért összetett ötödik helyezése messze meghaladta az év elején kitűzött céljait. Az Eb-aranyérme pedig betöltötte azt az űrt, amely a balszerencsés olimpiai szereplése után keletkezett benne. A jövő évre vonatkozóan azonban új célokat tűzött ki, és szeretné felülmúlni az idei világbajnoki sorozatban elért ötödik helyezését.

A paratriatlonban Eb-címet nyert Mocsári Bence arról beszélt, hogy jövőre a célja a világranglistán elfoglalt mostani helyezésének a megtartása lesz, ugyanakkor hosszú távú alapozásba kezd, amelyben kevesebb utazás és versenyen való indulás, viszont több edzés szerepel. Az Eb-n, a vb-, valamint a tatai világkupán ugyanakkor mindenképpen szeretne rajthoz állni.

Related posts