Oroszország komoly lépést tett, amely messzemenő következményekkel járhat a globális gabonapiacra. Az új intézkedések átalakíthatják a piaci dinamikát, és jelentős hatással lesznek a termelésre és az árak alakulására. Az Agro Napló elemzése szerint ez a d


a helyzet javítása érdekében sürgősen tegyenek lépéseket. A Sovecon tanácsadó cég legfrissebb becslései szerint a júliusi búzaexport mennyisége 2-2,5 millió tonnára tehető, ami jelentős csökkenést jelent a tavalyi 3,67 millió tonnához képest. A Rusagrotrans vasúti szállító is hasonlóan látja a helyzetet, 2,4-2,6 millió tonnás kiviteli számokat valószínűsít, amelyet a lassú betakarítási ütem és az alacsony készletek indokolnak. Dmitrij Patrusev, a mezőgazdasági ágazatért felelős miniszterelnök-helyettes, a kormány hivatalos közleménye szerint, arra utasította a mezőgazdasági tisztviselőket, hogy sürgősen keressenek megoldásokat a problémák orvoslására.

időben tegyék meg a szükséges intézkedéseket a pozitív exportdinamika biztosítása érdekében.

Vlagyimir Putyin elnök korábban azt a feladatot adta a kormánynak, hogy 2030-ig 50%-os exportnövekedést érjenek el. Dmitrij Patrusev a tisztviselők figyelmét arra hívta fel, hogy mindent tegyenek meg a kiviteli célok elérése érdekében. Ezzel párhuzamosan Andrej Razin, a mezőgazdasági miniszterhelyettes, a múlt héten bejelentette, hogy az időjárási viszonyok miatt idén késlekedett a betakarítási szezon, és a betakarított terület akár 60%-kal is kisebb lehet, mint amekkora a következő évben várható.

Dmitrij Rilko, az IKAR tanácsadó cég vezetője a Reutersnek adott interjújában kifejtette, hogy várakozásaik szerint a búzaexport egy héten belül stabilizálódik, amint az új termés megjelenik a piacon. Az IKAR szakértői júliusra 2 millió tonnás búzaexportot jósolnak. Rilko rámutatott, hogy a 2025 júliusi export várhatóan a legalacsonyabb szintet jelenti majd 2008 óta, mielőtt Oroszország a világ legnagyobb búzaexportőrévé vált.

A gabonakereskedők szerint a gazdálkodók, akik az alacsony globális árak és az erős rubel miatt alacsony jövedelmezőséggel küzdenek, egyelőre visszatartják búzájukat a magasabb árak reményében. Egy névtelenséget kérő kereskedő szerint a gazdálkodók olyan helyzetben vannak, hogy minden egyes rubelért meg fognak harcolni a szezonban. A kereskedők szerint már most is búzahiány van a fekete-tengeri gabonaterminálokon.

A gabona érkezése a kikötőbe két-három héttel késlekedik az exportőrök által előrejelzetthez képest. Ennek hátterében a betakarítás késlekedése, a nyilatkozatok beszerzésének időigényes folyamatai, valamint a piacon tapasztalható alacsony árak állnak.

- mondta egy másik kereskedő.

A szakértő kiemelte, hogy jelenleg klasszikus short squeeze zajlik, amely gyors árfolyam-emelkedéssel és azt követő eséssel járó tőkepiaci jelenség. Elmondta, hogy az árut már értékesítették, de a hajókra nem maradt mit rakodni. További információk szerint egyes kereskedők jelezték, hogy a szállítók már kényszerállási díjat követelnek az üres hajók kikötőben való tartásáért. Az orosz gabona exportadója, ami a gazdálkodók számára komoly terhet jelentett, a múlt héten a csökkenő piaci árak következtében nullára csökkent, ami potenciálisan kedvező hatással lehet az export tevékenységre.

Related posts