Fenyegető vírus jelent meg Fejér vármegyében, amely komoly aggodalmat keltett a lakosság körében.


Számtalan katasztrófa történt már a világban, amikor egy vírus, vagy baktérium milliók halálát okozta. Legfrissebb tapasztalatunk a Covid19-cel van, amely 2020-ban ütötte fel fejét hazánkban is. A vírusos légúti, illetve légzőszervi megbetegedés miatt számtalan ember vesztette életét, de mindenkiben mély, mentális nyomot hagyott az öt évvel ezelőtti időszak. Most a helyzet még nem ilyen vészes, azonban egy 52 éves Fejér vármegyei nő veszélyes vírust hozott haza magával.

A Dengue-vírus, más néven csonttörő vírus, egy olyan kórokozó, amely komoly egészségügyi problémákat okozhat. A fertőzés következtében fellépő tünetek, mint a magas láz és az ízületi fájdalmak, a nevét is magyarázzák, hiszen a betegek gyakran éreznek olyan fájdalmakat, mintha csontjaik törnének. A vírus terjedése elsősorban szúnyogok révén történik, így a megelőzés érdekében fontos a szúnyogok elleni védekezés. A Dengue-vírus nemcsak a trópusi és szubtrópusi területeken elterjedt, hanem a globális felmelegedés következtében egyre több helyen jelentkezik.

Az információk forrása a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészei Központ által közzétett jelentés. Egy Fejér vármegyei nő Indonéziában tartózkodott a lappangási időszak alatt, ahol a fertőzést megszerezte. A betegség diagnózisát megerősítő dokumentumok alapján megállapították, hogy a hölgy szervezetében a Dengue vírus található.

A csonttörő vírus, közismert nevén Dengue-láz, a szúnyogok által terjed, és a trópusi, valamint szubtrópusi területeken a malária után a második leggyakoribb fertőzés. Jelenleg körülbelül 110 országban élnek olyan szúnyogfajok, amelyek képesek ezt a vírust továbbítani. A Dengue-láz elnevezése a betegség által okozott, ritkán tapasztalható, de rendkívül intenzív fájdalomra utal, mintha a csontok eltörnének. A betegség tünetei közé tartozik a láz, a fejfájás, a bőrkiütések, amelyek a kanyaróra emlékeztetnek, valamint izom- és ízületi fájdalmak. Súlyosabb esetekben a Dengue-láz életveszélyes állapotot is előidézhet.

Jelenleg nincs ok az aggodalomra, mivel az eset rendkívüli volt, és a vírus ellen már körülbelül tíz éve rendelkezésünkre áll egy védőoltás. A WHO ajánlása alapján azonban a legfontosabb lépés a szúnyogpopuláció csökkentése és a csípések elleni védelem biztosítása.

Related posts