Százezres közönsége van annak a walesi édesanyának, aki lenyűgöző takarítós videókkal szórakoztatja és inspirálja nézőit | 24.hu


A közösségi média világában egyre inkább előtérbe kerülnek azok a tartalmak, amelyekben emberek – főként anyák, háztartásbeliek, vagy életmód-influenszerek – videóformátumban mutatják be, hogyan varázsolnak rendet otthonukban. Ezek a felvételek nem csupán takarítási tippeket osztanak meg, hanem inspirálóan hatnak arra, hogy újraértelmezzük a napi vagy heti rutinjainkat, és kreatívan rendszerezzük át a környezetünket. Az ilyen típusú tartalmak nemcsak szórakoztatóak, de motiváló erővel is bírnak, hiszen sokan keresnek megoldásokat a mindennapi káosz kezelésére.

Az egyik legnépszerűbb ilyen influenszer a walesi Carys Harding, aki sok más nőhöz hasonlóan rengeteg időt tölt azzal, hogy rendet tegyen a gyerekei után. De ellentétben a legtöbbekkel, a 27 éves, háromgyermekes anya ezrével vonzza a nézőket az interneten, miközben suvickol, port töröl és rendet rak otthonában - mindezt egy népszerű közösségimédia-trend, az úgynevezett "reset" részeként.

A "reset" (magyarul: újraindítás, visszaállítás) a takarítás, rendrakás és előkészület rituáléja, amit sokan a napi/heti rutinjuk részeként végeznek - és mostanra milliók nézik videón mások ilyen pillanatait. Carys például egy esti resetet iktatott be az életébe: miután a gyerekei lefeküdtek, húsz perc alatt "átrohan" a lakáson, letörli a felületeket, elpakol és előkészíti a másnapot. Ezekből a mozzanatokból rövid videókat vág, amelyeket TikTokon és Instagramon oszt meg több mint 100 ezer követőjének.

"Soha nem is sejtettem, hogy a saját napi rutinom és struktúráim másokat is vonzhatnak" - osztotta meg Carys a BBC-nek. Szerinte a "reset" nem a hibátlan élet kereséséről szól, hanem inkább arról, hogy még a zűrzavar közepette is találjunk egy kis stabilitást. Kiemelte, hogy nem szeretne bűntudatot gerjeszteni senkiben, hiszen mindenkinek megvannak a saját kihívásai és megoldásai.

Ha valaki úgy érzi, hogy alábbvalónak számít nálam, akkor talán jobb, ha elkerüli a tekintetünket.

A legújabb trendeket tükrözi, hogy az Instagramon már több mint 2,6 millió poszt található a #reset címkével, míg a #cleaning hashtag alatt ez a szám meghaladja a 11 milliót. Egy népszerű influenszer, Roo Day, rendszeresen megosztja "egyórás gyors takarítási" videóit, és elmondása szerint ezt azért teszi, mert szeretné minél előbb befejezni a házimunkát. A tisztaságinfluenszerek között túlnyomó részt nők találhatóak, de a férfiak is egyre inkább belépnek a színre: "Ha látok egy férfit, aki azt mondja, hogy resetelj velem, azonnal figyelni kezdek" - meséli Roo.

A jelenség mögött olyan szociológiai és pszichológiai folyamatok rejlenek, amelyek mélyen befolyásolják társadalmunk működését. Dr. Stephanie Alice Baker, a City St George's University London szociológusa rámutat, hogy a takarítás hagyományosan a női szerepekhez kötődik, ám a közösségi média megjelenésével ezek a korábban észrevétlen feladatok most már láthatóvá és pénzkereseti lehetőséggé válhatnak. "Ez a folyamat kontrollérzetet ad a résztvevőknek, miközben lehetőséget teremt arra, hogy az eddig láthatatlan és nem fizetett munkát értékelni lehessen" - emeli ki véleményét.

Ugyanakkor Dr. Ceri Bradshaw pszichológus szerint veszélyeket is rejt a műfaj: a látványos, 60 másodperces videók mögött órák munkája állhat, és a nézők könnyen elhitetik magukkal, hogy nekik is hasonlóan "összeszedettnek" kellene lenniük. Ugyanakkor megérti a vonzerejét is: "Ezekben a videókban valami elromlott dolog kerül nagyon gyorsan helyre - és ez megnyugtatja az agyat" - idézi a szakembert a BBC.

Related posts