Szijjártó Péter kijelentette, hogy az orosz energiahordozók esetében eddig még nem érkezett versenyképesebb ajánlat.
A minisztérium nyilatkozata alapján a tárca vezetője a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós tanácsülést követően tartott sajtótájékoztatón kifejtette: Magyarország határozottan kiáll amellett, hogy az energiamix kialakítása a jövőben is kizárólag a nemzeti hatáskörök keretein belül történjen.
"Ezért visszautasítunk minden olyan kísérletet, amely befolyásolni akarja, hogy honnan, hogyan és kitől vegyünk energiahordozókat" - jelentette ki.
"Ez nemzetbiztonsági és szuverenitási kérdés is. Az energiaellátás biztonsága a nemzetbiztonság része, és mi nem fogadunk el semmilyen beavatkozást az energiabiztonságról szóló kérdések megvitatásába" - tette hozzá.
Szijjártó Péter az Oroszországgal való energetikai együttműködés kapcsán kifejezte elégedettségét. "A személyes tapasztalataim a kiindulópontom, mások élményeihez nem tudok hozzászólni. Elvárom, hogy ők se mondjanak véleményt az enyémről (...) A mi tapasztalatunk azt mutatja, hogy Oroszország megbízható partner: mindig a szerződésben rögzített mennyiséget kaptuk, az előre egyeztetett áron, és mindig az ígért időpontban" - mondta.
"Az igazság az, hogy egy ország csak akkor mond le a biztos és versenyképes árú energiaforrásáról, ha egy kedvezőbb ajánlat érkezik" - emelte ki.
"Eddig még nem kaptunk kedvezőbb ajánlatot. Sem megbízható, sem pedig olcsó forrást illetően nem érkezett javaslat." - tette hozzá.
"Nekünk, mint nemzetnek, a legfontosabb szempont az energiaellátás megbízhatósága és megfizethetősége. Ebből a szempontból nem áll szándékunkban eltérni semmilyen formában." - folytatta.
A miniszter végül megjegyezte, hogy "azon személyek, akik büszkén hangoztatják, milyen sikeresen csökkentik az orosz energiahordozók használatát, közülük néhányan még mindig, más csatornákon keresztül, folytatják ezek beszerzését".
Kiemelte, hogy a szankciós politika mögött komoly képmutatás húzódik meg. "Itt, Brüsszelben folyamatosan támadnak minket, amiért nem szakítunk az orosz energiahordozókkal (...) De ha megvizsgálják az orosz LNG-szállítások alakulását, akkor láthatják, hogy Franciaország például fél év alatt 110 százalékkal növelte az orosz LNG importját. Az orosz LNG, amely Nyugat-Európába érkezik, 87 százalékban Franciaországba, Belgiumba és Spanyolországba kerül" - tette hozzá.