"Az RMDSZ kiemelkedő szerepvállalásával létrejött egy 'szolgálati' kormány."


A komplex pénzügyi helyzet következtében az elemzők egyfajta "szolgálati" kormányra számítanak Marcel Ciolacu hétfőn beiktatott második kabinetje kapcsán. Véleményük szerint a kormány összetétele jelentősen átalakulhat az elnökválasztás után. Abban pedig egyetértenek, hogy az RMDSZ jelentős, komoly súlyú tárcákat irányít.

"A tisztségek elosztásakor nem csupán a parlamenti arányokat kell figyelembe venni, hanem a koalíción belüli erőviszonyokat is. Egy viszonylag kicsi, de törékeny koalíció alakul ki, ami miatt minden résztvevő szerepe felértékelődik. Az RMDSZ jelentős láthatóságot és befolyást nyert, hiszen nélkülük nem jöhetett volna létre a kormány" - nyilatkozta Pászkán Zsolt, a budapesti Magyar Külügyi Intézet Románia-szakértője a Hírklikknek.

Az elemző véleménye szerint fájdalmas pénzügyi döntések előtt állunk, és úgy tűnik, hogy az RMDSZ a legkisebb veszteséget könyvelheti el a megszorítások során. "A PSD és a PNL szavazatai csökkenhetnek, ha megszorító intézkedéseket vezetnek be. Ha az intézkedések nem bizonyulnak sikeresnek, az RMDSZ-re fogják hárítani a felelősséget. Ugyanakkor, ha az RMDSZ ügyesen kezeli a pénzügyeket, az mind a kormány, mind pedig a saját helyzetük szempontjából kedvező lehet, hiszen a két nagy párt nem monopolizálhatja a sikert" – részletezte a szakértő. Cseke Attila fejlesztési minisztériumi visszatérésével kapcsolatban Pászkán Zsolt felhívta a figyelmet arra, hogy az ő vezetése alatt indult el a Bukarest által támogatott bölcsőde- és óvodafejlesztési program, amely kiegészítette a magyar kormány által nyújtott támogatásokat.

Barabás T. János, a budapesti Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője elmondta: Románia egy közepes szintű politikai és gazdasági válságot vészel át, és korántsem biztos, hogy a márciusra várható elnökválasztásig sikereket tud felmutatni az új kabinet. "Idén egy százalék körül gazdasági növekedésre számítanak, miközben az ipar kibocsátása csökkent, a nyugati befektetők visszafogják romániai vállalataikat, hiszen Németországban, és Franciaországban is gazdasági-politikai válság van. A román nemzeti jövedelmet ahogyan idén, úgy jövőre is az uniós pénzekből megvalósuló infrastruktúrális befektetések és a fogyasztás fogja húzni, bár ez utóbbi egyre kevésbé, mert bér- és nyugdíj befagyasztás várható" - fogalmazott a Magyar Nemzetnek Barabás T. János.

Az elemző véleménye szerint a bérek befagyasztása elkerülhetetlen lépés, mivel a költségvetési deficit hét-nyolc százalékra rúg, és a külkereskedelmi hiány súlyos problémát jelent. Ezekből a tényezőkből szükséges lefaragni ahhoz, hogy megőrizzük az EU-s finanszírozást és a hitelképességet. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a schengeni tagság várhatóan pozitív hatással lesz a GDP-re, ami néhány százalékos növekedést eredményezhet. Ha sikerül felgyorsítani az autópálya-építéseket, az agrárexport bővülését, és a gépipar is megőrzi stabilitását, akkor tavaszra jó eséllyel stabilizálódhat a gazdasági helyzet. Ezáltal a kormány lehetőséget kaphat arra, hogy jóléti intézkedéseket vezessen be, hiszen a szociáldemokraták már ígéretet tettek a minimálbérek és a tanulmányi ösztöndíjak emelésére, valamint új kórházak építésére is.

Barabás T. János véleménye szerint Románia jövője rövid távon elsősorban külső hatások által fog formálódni. "Amennyiben az Egyesült Államok vámháborúval néz szembe az EU-val, az a gépipar helyreállásának esélyeit is gyengíti; ha az ukrajnai konfliktus továbbra is tart, az növelheti a romániai hibrid hadviselés intenzitását, nem csupán az orosz fél részéről, hanem helyi szereplők bevonásával is. A titkosszolgálatok által dominált román érdekcsoportok közötti rivalizálás fokozódása esetén a nagy politikai pártok belső krízise is mélyebb rétegekbe kerülhet; emellett, ha váratlan fejlemények lépnek fel, tömeges demonstrációk is kirobbanhatnak, amelyek akadályozhatják a kormány munkáját" - fejtette ki gondolatait.

Az elemző véleménye szerint a gyors megszorító intézkedések és a költségvetési kiadások mérséklése után a tavaszra "győzelmi gazdasági jelentések" várhatóak, amelyeket bérnövekedés és politikai stabilitás követhet. "Az RMDSZ kiemelkedő szerepet fog játszani, nem csupán kulcsfontosságú minisztériumai – mint a pénzügy és a fejlesztés – miatt, hanem a kiváló közvetítői készségei révén is. Ezzel egy időben úgy tűnik, hogy elhárul a magyar nyelvhasználatot kedvezőtlenül érintő közigazgatási és regionális átszervezések veszélye" – nyilatkozta a Romániát elemző szakértő.

Cristian Pîrvulescu a "szolgálati kormány" lehetőségét vetíti előre, ami a közelgő elnökválasztás kapcsán kiemelt jelentőséggel bír. Szerinte az elnökválasztás után várható, hogy az egyik politikai párt háttérbe vonul, ami újabb tárgyalásokhoz vezethet. Az Adevarul.ro portálnak adott interjújában Pîrvulescu hangsúlyozta, hogy az új elnök politikai irányvonala döntő szerepet játszik a kormány átalakulásában. "Ez a kabinet komoly kihívásokkal néz szembe az elkövetkező időszakban" - figyelmeztetett. Kifejtette, hogy a költségvetés kulcsfontosságú tétel lesz, de nem feltétlenül meghatározó a kormány stabilitása szempontjából.

Az alábbi videóban megtekinthetjük az új kormány ünnepélyes eskütételének pillanatait.

Related posts