Télen és a kora tavaszi időszakban ezek a virágok varázsolhatják színessé a kertedet, életet lehelve a hűvös hónapokba.

A tél beköszöntével a természet nem tétlenkedik, hiszen számos növény már a tél végén vagy a korai tavasz első napsugarainál bontogatja szirmait, színeivel és illataival ébresztve a világot.
A legtöbb kerttulajdonos arra törekszik, hogy a tél zord, kopár időszakát a lehető legjobban lerövidítse, minél több hónapban találkozhasson nyílóvirágokkal. E növények nem csupán számunkra fontosak, hanem az évről évre szélsőségesebbé váló, egyre több felmelegedési és fagyos periódussal váltakozó télen felébredő ízeltlábúak számára is létfontosságú táplálékforrások. Csokorba szedve bemutatok néhány közismert és kuriózumnak számító fajt a cserjék, hagymás-gumósok és évelő lágyszárúak közül.
A téltemetők (Eranthis) varázslatos virágok, amelyek a hideg hónapok végén bukkannak fel, hogy üdvözöljék a tavasz közeledtét. Ezek a bájos növények, apró sárga vagy fehér virágaikkal, az utolsó hófoltok között bontogatják szirmaikat, mintegy hírnökei a megújulásnak. A téltemetők nemcsak a természet szépségét idézik meg, hanem a reménységet is, hiszen a legzordabb időszakban is képesek előbújni a földből, és felvidítani a szívünket. Az életerő és a kitartás szimbólumaiként emlékeztetnek arra, hogy a nehézségek után mindig elérkezik a fény és a melegség ideje.
A nemzetség, amelynek neve görög eredetű (Er - anthos) és "tavasszal virágzót" jelent, eurázsiai elterjedésű: az Öreg Kontinensen egy, Kis-Ázsiától Japánig pedig nyolc faja ismert. Közös bélyegük, hogy minden fajuk mérgező, földben telelő (geofiton) hagymagumós, virágzáskor tőkocsányukon murvalevél-gallért viselnek, lombleveleik elvirágzás közben bújnak csak ki a talajból, nagy, sárga, egyes fajoknál fehér csészelevelekkel díszítenek, mivel sziromleveleik apró, szarv alakú, nektárt termelő kürtökké fejlődtek, sok porzójuk van és sok termőlevelükből tüszőcsokor típusú csoportos termésük fejlődik.
Az egyetlen európai faj, a közönséges téltemető (Eranthis hyemalis) faji jelzője ("hyemailis") "télen virágzót" jelent, magyarországi őshonossága ugyan kérdéses, de természetvédelmi oltalom alatt áll, így gyűjtése szigorúan tilos.
A téltemető virágaiból álló tüszőcsokorra helyezzünk egy papírtasakot, hogy megőrizzük a magokat - fotó: Dr. Kerényi-Nagy Viktor.
Szinte bármely kertészeti boltban rábukkanhatunk a római provinciáról elnevezett kisázsiai téltemetőre (Eranthis cilicica). Ez a különleges növény vöröses árnyalatú szárával, keskeny, sallangszerű murvalevél-gallérjával és mély sárga csészeleveleivel könnyen megkülönböztethető a hazai fajtáktól.
Balra a védett téltemető (Eranthis hyemalis) virágzik, míg jobbra a kisázsiai téltemető látható. A szirom jól kivehető, hiszen nektárt tartó kürtökké alakult. Fotó: Dr. Kerényi-Nagy Viktor.
A téltemetők ideális helye a cserjék és fák alatti területek, azonban a borostyán és a kis télizöld meténg dominálhatnak, mivel könnyen elnyomják őket. Szaporításuk rendkívül egyszerű: amikor a termés felnyílik, a magok elrepülnek. Ezt megelőzhetjük, ha a sárguló, de még épen tartó tüszőcsokrokra kis papírtasakokat húzunk. A kiszóródott magokat helyben vagy cserépbe ültethetjük, és már három éves koruktól kezdve gyönyörű virágokat hoznak.
Cikkünk folytatása az ajánló után következik. Fontos különbség van aközött, hogy 50 hektárt vagy csupán 6,5 hektárt kell kezelni! +VIDEÓ Hirdetés
"Alakítsuk a napraforgó védelmét az élettani folyamatai szerint! Fedezd fel, hogyan támogathatjuk a növény egészségét és fejlődését a legmegfelelőbb módszerekkel!"
Ne hagyd, hogy a tárolási problémák meggátolják a profitod növelését! +VIDEÓ Hirdetés
A terményszárítás kihívásai - tippek a minőség megőrzéséhez + VIDEÓ Hirdetés A mezőgazdaság világában a terményszárítás kulcsfontosságú lépés a betakarított termények védelmében. Azonban számos buktatóval találkozhatunk, amelyek veszélyeztethetik a termények minőségét. Ebben a cikkben felfedjük, hogyan lehet elkerülni ezeket a problémákat, és biztosítani a legjobb eredményeket. Ne hagyd ki a hasznos VIDEÓ-nkat sem, amely részletesen bemutatja a szárítási folyamat legfontosabb aspektusait!
Műtrágyázás: pont, ahová kell, pont, amennyi kell! +VIDEÓ Hirdetés
Fedezd fel a forradalmi megoldást, amely már 400 ezer hektáron bizonyította hatékonyságát! Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy ingyenesen kipróbálhasd! +VIDEÓ Hirdetés
Saját meteorológust minden gazda mellé! +VIDEÓ Hirdetés
Fedezd fel, miért fontos a hamisítványokkal szembeni védekezés! + VIDEÓ Hirdetés
A sáfrány (Crocus) egy lenyűgöző és különleges növény, amely a tavasz hírnökeként jelenik meg. Színes virágai, amelyek a lila, sárga és fehér árnyalataiban pompáznak, nemcsak a kertek díszeiként szolgálnak, hanem a gasztronómia és a gyógyászat világában is kiemelkedő szerepet játszanak. A sáfrány virágainak szirmai a napfényben ragyognak, miközben a növény föld alatti hagymái rejtett kincseket őriznek. A sáfrányfűszer, amely a virágok bibéiből készül, a világ egyik legdrágább fűszere, és a kulináris művészetekben való felhasználása miatt nagyra értékelik. Aromás íze és gazdag színe különlegessé teszi az ételek mellett a különféle italokban is. Ezen kívül a sáfrány gyógyhatásai is ismertek: a népi gyógyászatban régóta használják hangulatjavító és gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt. A növény tehát nemcsak esztétikai élményt nyújt, hanem a természet kincseivel is megajándékoz minket. A sáfrány gondozása viszonylag egyszerű, hiszen a napfényt és a jó vízelvezetést kedveli, így ideális választás lehet akár a kezdő kertészek számára is. Ahogy a tavasz közeledik, a sáfrányok virágba borulása mindig új reményekkel és lehetőségekkel tölti el a környezetét, megteremtve ezzel a természet csodájának varázsát.
A krókuszok varázslatos világa Dél- és Közép-Európa tájain, egészen a Kaukázusig terjed, ahol ezek a növények őshonosak. Rendszertanuk rendkívül összetett, ami miatt a fajták számát nehéz pontosan meghatározni. Ezek a hagymagumós virágok általában a tavasz első jeleivel bontogatják szirmaikat, azonban az ókori idők óta a Közel-Keleten különösen kedvelt Crocus sativus, azaz a sáfrány, ősszel virágzik. Tűzpiros bibéi igazi kincsként szolgálnak a fűszerek között, ára pedig vetekszik az aranyéval, így nem csoda, hogy évszázadok óta keresett alapanyagnak számít.
Bár Magyarországon a sáfrányok közül hat különböző faj, nevezetesen a fehér (C. albiflorus), halvány (C. vittatus), kárpáti (C. heuffelianus), szepességi (C. scepusiensis), tarka (C. reticulatus) és az illír (C. tommassinianus) természetvédelmi oltalom alatt állnak, a kertészeti változataik viszonylag könnyen elérhetők a piacokon.
Illír sáfrány - fotó: Dr. Kerényi-Nagy Viktor Fedezd fel a varázslatos illír sáfrány szépségét, amelyet Dr. Kerényi-Nagy Viktor örökített meg!
A krókuszok kiemelkedő szerepet játszanak a korán felébredő méhek és poszméhek táplálkozásában. Az őszi virágzású fajták, mint például a pompás sáfrány (Crocus speciosus), hagymagumóit tavasszal, míg a tavasszal virágzókat ősszel érdemes elültetni a kert napos területein. E fajok legjobban a gyepben érzik magukat, ahol a fű kiegyenlítő hatása kedvezően befolyásolja a növények fejlődését. Ültetéskor ügyeljünk arra, hogy csak olyan helyre telepítsük őket, ami nem éri gyakori taposás, mert ez káros hatással lehet a krókuszokra. A kertekben általában hibrid eredetű sáfrányok találhatók, amelyek ritkán hoznak toktermést. A legegyszerűbb szaporítási módszer a sarjhagymagumók leválasztása, míg a nagyobb hagymagumók félbe vágása is lehetséges, ám ez esetben hosszú évekig csak vegetatív állapotban maradhatnak. A megfelelő gondozás és ültetés biztosítja, hogy a krókuszok szépsége és hasznossága sokáig megmaradjon kertünkben.
A jácint (Hyacinthus) egy gyönyörű, illatos virág, amely a tavasz eljövetelét jelzi. Színes, buja virágzata és gazdag aromája miatt a kertek kedvelt dísznövénye. A jácint nemcsak a szemet gyönyörködteti, hanem a levegőt is megtölti kellemes illatával, így a virágzás ideje alatt a természet valódi csodáját nyújtja. Sokféle színben kapható, a mély kékek és a lágy rózsaszínek mellett a fehér és sárga árnyalatok is népszerűek. A jácint gondozása viszonylag egyszerű, de megérdemli a megfelelő figyelmet, hogy szépsége hosszú ideig ragyoghasson a kertünkben. A virágok nemcsak esztétikai értékkel bírnak, hanem a hagyományokban és kultúrákban is különleges jelentőséggel bírnak, szimbolizálva a tavasz újjászületését és a szeretetet.
A nemzetség prehellén növényistennek, Zeusz dédunokájának, Amüklosz spártai király fiának, Hüakinthosznak állít emléket, aki Zeusz fia, Apollón isten kedvese volt. Egy balesetben Apollón diszkoszával eltalálta és megölte Hüakinthoszt, akinek a kifolyó véréből nőttek ki a jácintok. A mitológia másik változata szerint Zephürosz, a nyugati szelek istene ölte meg Hüakinthoszt, Apollón a kifolyó véréből teremtette a virágokat.
Keleti jácint (Hyacinthus orientalis) – fénykép: Dr. Kerényi-Nagy Viktor által készült.
A növénynemzetség Kelet-Mediterrán eredetű, mindössze 3 faja van, kertjeinkben a keleti jácint (Hyacinthus orientalis) szinte közönséges. Az alap változat magról könnyen szaporítható és szaporodik is, a dús virágzatú, féltelt vagy telt virágú fajták azonban csak sarjhagymák leválasztása révén.
Tulipán (Tulipa)
A "tulip" kifejezés a perzsa nyelvben turban jelentéssel bír, és a tulipán a világ számos nemzetének kultúrájában kiemelkedő szerepet játszik. Az első tulipánábrázolás a Kr. e. VIII. századból származó dél-kaukázusi szkíta leletek között bukkant fel, ami tanúskodik a növény gazdag történelméről. E növény összekötő elemként szolgál a hun, magyar, kirgíz, jakut és kazáni tatár kultúrák között is. Az Oszmán Birodalom idején pedig az uralkodóház jelképe lett, tükrözve a tulipán jelentőségét és szépségét az ottani társadalomban.
A tulipánok nemzetsége lenyűgöző sokszínűséggel büszkélkedhet, hiszen összesen 125 faj tartozik ide. Ezek többsége Közép-Ázsiában nő vadon, de más területeken is megtalálhatók, így őshonosak Észak-Afrikában, a Közel-Keleten, a Távol-Keleten és Dél-Európában is. Különösen érdekes, hogy egyes fajták, mint például az erdei tulipán (T. sylvestris), sikeresen elterjedtek a kontinentális területek különböző részein.
Tulipánok - fénykép: Dr. Kerényi-Nagy Viktor művészete.
A Kazán-szoros festői tájában Borbás Vince felfedezett egy különleges, citromsárga virágú tulipánt, amelyet Tulipa hungarica, vagyis magyar tulipán néven ismertette. A kertekben elterjedt hibrid fajták összességét Tulipa ×gesneriana néven emlegetjük. Érdekesség, hogy a népszerű, csíkos szirmairól híres Rembrandt-tulipánok a mozaikvírus fertőzés következményeként születtek meg, ezzel varázsolva egyedi szépséget a virágkedvelők világába.
A tulipán hagymás növény, azonban ez a hagyma a legtöbb faj esetében csupán 1 éves, minden évben a tönkről új hagymatest fejlődik, az azévi, virágzó pedig elszárad, így egyre jobban "elássa" magát és végül már nem képes virágozni. A vad vagy botanikai fajok magvetéssel könnyen szaporíthatók, hagymájukat sem kell felszedni, ezzel szemben a hibrid változatokat 3-5 évente szedjük fel és ültessük újra. Hogy az újraültetést minél jobban elodázzuk, a hagymákat csupán 3-5 cm mélyre ültessük az ajánlott 10-12 cm helyett, így csak későbbre "ássák el magukat".
A keltike, tudományos nevén Corydalis, egy lenyűgöző növényfaj, amely a tavasz hírnökeként tűnik fel erdeinkben és rétjeinken. Ezek a gyönyörű, apró virágok általában lila, rózsaszín vagy fehér színekben pompáznak, és különleges formájuk miatt könnyen észlelhetők. A keltike nem csupán esztétikai értéke miatt figyelemre méltó: gyógyászati tulajdonságai is ismertek, hiszen a népi gyógyászatban régóta használják fájdalomcsillapítóként és nyugtatóként. Ezek a növények kedvelik a félárnyékos, nedves környezetet, ezért gyakran találkozhatunk velük az árnyas fák alatt, ahol a talaj laza és tápanyagban gazdag. A keltike virágzása általában kora tavasszal kezdődik, amikor a természet újjáéled, és a napfény első sugarai megérintik a földet. A keltike nemcsak a szépsége miatt vonzó, hanem a biodiverzitás szempontjából is fontos szerepet játszik, hiszen virágai vonzzák a beporzó rovarokat, így hozzájárulnak az ökoszisztéma fenntartásához. A keltike tehát nem csupán egy egyszerű virág, hanem a természet csodáinak egy újabb példája, amely emlékeztet minket a tavasz megújulására és az élet szépségére.
A mák családjába tartozó "tavaszt keltők" a természet csodás képviselői, főként az északi féltekén honosak, és több mint 540 különböző fajjal büszkélkedhetnek. Magyarországon öt fajuk – a közepes keltike (C. intermedia), a törpe keltike (C. pumila), az odvas keltike (C. cava), az ujjas keltike (C. solida) – valamint a két utóbbi hibridje, a Vajda-keltike (C. ×vajdae) – lelhető fel. E gyönyörű növények az üde erdők és a folyók árterének varázslatos élőhelyein bújnak meg, színesítve a természet képet.
A keltike bátran megveti a lábát még a kőrepedések között is, és úgy tűnik, igazán otthonra lelt e különleges helyen - fotó: Dr. Kerényi-Nagy Viktor.
Az őshonos növényfajok terméseit védett területeken kívül gyűjthetjük, és ha a magokat a fák és cserjék tövébe szórjuk, néhány év elteltével lenyűgöző, illatos tavaszi virágszőnyeget varázsolhatunk. A közepes és törpe keltikék ideálisak a kiskertekbe, míg az ujjas és odvas keltikék élvezhetik a nagyobb kertek és parkok tágas terét. Érdekes, hogy a fényes fekete magokat a hangyák is elviszik (ez a myrmekochoria jelensége), mivel a magok felületén található, olajtartalmú sejtekből álló hangyakenyér vonzó számukra. A hangyák elhurcolják a magokat a bolyaikba, ahol a hangyakenyeret elfogyasztják, így a magok szabadon kicsírázhatnak, és új életet hozhatnak a környezetünkbe.
Kökörcsin (Pulsatilla)
A kökörcsin elnevezésünk török gyökerekre vezethető vissza, ahol a "kök" kék színt jelent, ezzel utalva a virágok csodás árnyalatára (erre példa a kökény kék bogyóival). A kökörcsin nemzetsége mintegy 40 különböző fajt és számos hibridet foglal magában, és mindegyik hazai képviselője védelem alatt áll. Ezek a virágok rövid életű, évelő lágyszárú növények, amelyek virágzásukkal a leveleik kibújása előtt vagy éppen azzal egy időben örvendeztetnek meg bennünket. Legjobban sziklakertekben érzik magukat, mivel nem bírják jól a gyomosodást és a konkurens növények jelenlétét.
Kökörcsinek aszmagjai viaszérésben – fényképezte: Dr. Kerényi-Nagy Viktor.
A terméseik különleges, bóbitás aszmagok, amelyeket viaszérés állapotában kell leszedni. A "bóbitát" óvatosan simogatva, gyengéden húzzuk meg; amikor a termések a kezünkben maradnak, azonnal vetni kell őket. Rendkívül fontos, hogy homokos kerti földkeverékbe egyesével szurkáljuk el az aszmagokat, ügyelve arra, hogy csak a "mag" része kerüljön a talajba, miközben a bóbiták szabadon álljanak ki a földből. Ez azért lényeges, mert a csírázásukhoz elengedhetetlen a fény.
Májvirág (Hepatica)
A nemzetségnév, a "hepaticus", a májra utal, mivel Philip Miller angol botanikus a háromkaréjú leveleket a máj három lobusára hasonlította. Ez a növényfaj az északi félteke területein széles körben elterjedt, és a Kárpát-medencében a nemes májvirágot (H. nobilis) és az erdélyi májvirágot (H. transsylvanica) találhatjuk meg, valamint e két faj hibridjét, a H. ×media-t is.
Bal oldalon látható a nemes májvirág (Hepatica nobilis), amely különösen kedveli a félárnyékos kőfalakat, így remek választás lehet árnyékos helyek zöldítésére. Jobbra pedig a nemes májvirág egy különleges, fehérfoltos levelű változata (Hepatica nobilis lusus picta) látható. A gyönyörű képet Dr. Kerényi-Nagy Viktor készítette.
Bár hazánkban a nemes májvirág védett állapotban van, és gyűjtése szigorú tilalom alá esik, a helyzet mégsem reménytelen. A kertészetek bőséges választékot kínálnak: a kék virágú változatok mellett fehér, rózsaszín vagy éppen tarka levelű fajták is könnyen beszerezhetők. Ezek a növények kiválóan alkalmasak árnyékos gyeppótlóknak, valamint sziklakertekben és támfalakon való felhasználásra. Az apró aszmagjait fél-egy milliméter mélyen érdemes elvetni, miközben fontos, hogy folyamatosan nedvesen tartsuk a talajt a sikeres csírázás érdekében.
A Bodnanti bangita, tudományos nevén Viburnum × bodnantense, egy lenyűgöző cserje, amely a hideg hónapokban is képes színt és illatot varázsolni a kertekbe. Ez a hibrid növény különösen népszerű a téli hónapokban megjelenő, édes illatú virágairól, amelyek már kora tavasszal, sőt néha még télen is virágoznak. A Bodnanti bangita levelei sötétzöldek és oválisak, a virágzási időszakban pedig a bimbók rózsaszín árnyalatúak, melyek idővel fehérre váltanak. Ez a cserje nemcsak esztétikai értékkel bír, hanem a méhek és más pollinátorok számára is fontos táplálékforrást jelent. Ideális választás lehet kertekbe, parkokba, vagy akár sövényként is, hiszen jól alkalmazkodik a különböző talajtípusokhoz, és a napos, valamint félárnyékos helyeket egyaránt kedveli. Ha szeretnénk egy különleges növényt, ami nemcsak szépségével, hanem illatával is elkápráztat, a Bodnanti bangita tökéletes választás lehet.
1935 táján Charles Puddle, Lord Aberconway bodnanti (Wales, Nagy-Britannia) főkertésze egy különleges kísérletbe kezdett: keresztezte az illatos viburnumot (Viburnum farreri) és a nagyvirágú bangitát (V. grandiflorum). Ez a különleges hibrid már januárban, a nap első sugaraival együtt bontogatja szirmait, és virágai mézédes illatukkal tölti meg a levegőt, igazi varázslatot csempészve a téli hónapokba.
A bodnanti bangita a legzordabb téli napokban bontogatja virágait - fénykép: Dr. Kerényi-Nagy Viktor.
Kertünk hátsó szegletében érdemes elhelyezni, ahonnan az ablakból is jól látható, hiszen virágzás után nem éppen a legszebb látványt nyújtja. Viszont a téli hidegben, a szoba melegéből gyönyörködhetünk benne, ami igazán különleges élményt nyújt.
Dr. Kerényi-Nagy Viktor, Ph.D., az agrártudományok doktora, kiemelkedő szakmérnök a favizsgálat és faápolás terén, valamint okleveles kertészmérnök.
A mérnöktanár egy olyan szakember, aki a mérnöki tudományok és a pedagógia ötvözésével segíti a diákokat a technikai ismeretek elsajátításában. Nem csupán az elméleti tudás átadására fókuszál, hanem a gyakorlati alkalmazásokra is nagy hangsúlyt fektet, így felkészíti a fiatalokat a jövő kihívásaira. A mérnöktanár szerepe kulcsfontosságú, hiszen ő az, aki inspirálja a következő generációt, és hozzájárul a mérnöki gondolkodásmód fejlődéséhez. Az órái során a kreativitásra, a problémamegoldásra és a csapatmunkára is ösztönzi tanítványait, így formálva a jövő mérnökeit.