Tenger mélyén rejlő kincsek: Kína felfedezte a világ egyik legnagyobb olajkincsét 4000 méter mélységben!

A Dél-kínai tenger Beibu-öbölben található olaj- és gázlelőhelyre bukkantak. Forrás: CNOOC
A kínai állami média csütörtöki híradása szerint a CNOOC, az ország legnagyobb olaj- és gázipari cége, figyelemre méltó olaj- és földgázkészletet talált a Dél-kínai-tenger Beibu-öbölben található medencéjében. A vállalat bejelentette, hogy sikeresen feltérképezett egy új termelő zónát a Vejcsou 10-5 mezőn. A lelőhely felfedezése a paleozoikus dombok kutatása során történt, ami új lehetőségeket nyithat meg az energetikai szektor számára. Az eredményről szóló tájékoztatás csütörtökön látott napvilágot, és nagy érdeklődést váltott ki a szakmai körökben.
A CNOOC szakemberei egy 4840 méter mélységű kutatófúrást végeztek a térségben. A Weizhou 10-5 olaj- és gázmező a Dél-kínai-tenger Beibu-öbölében található. Átlagos vízmélysége körülbelül 37 méter. A kutatófúrás 283 méteres olaj- és gázfizetési zónával találkozott, a teljes fúrási mélység pedig körülbelül 4840 méter. A vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a kút megközelítőleg 13,2 millió köbláb földgázt és körülbelül 102 tonna nyersolajat, amely 800 hordó kőolajat képes kitermelni naponta.
Csou Hszin-huaj, a CNOOC vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy az utóbbi évek során a vállalat számos jelentős, valamint közepes méretű olaj- és gázmezőt tárt fel Kína part menti területein. Ezek a lelőhelyek elsősorban a paleozoikus korból származó eltemetett hegyekben találhatók.
"A Weixinan-süllyedés a Beibu-öböl medencéjében Kína egyik legjobban feltárt tengeri süllyedése. Az utóbbi évek során a Társaság a bonyolult, temetett dombok kialakulásának elméleteit és a szükséges technológiai megoldásokat kutatta" - nyilatkozta Xu Changgui, a vállalat főgeológusa.
A Beibu-öböl medencéjében tett felfedezés hozzájárulhat az ország energiaellátásának stabilizálásához és az olaj- és gázkészletek biztosításához.
A kínai olaj- és gázipari beruházások fokozatosan a hazai készletek kiaknázására irányulnak, célul tűzve ki az ország energiafüggetlenségének növelését a külföldi importtól való eltávolodás révén. A Vejcsou 10-5 mező felfedezése egy újabb mérföldkő Kína energiafüggetlenségi törekvéseiben. Ez a felfedezés hosszú távon jelentős hatással lehet a régió gazdaságára és energiapiacára, hozzájárulva annak fenntartható fejlődéséhez.