Tényellenőrzés: Ferenc pápa és Orbán Viktor békeszándékai nem összehasonlíthatók.


Orbán Viktor nem válogat az eszközökben, amikor politikai céljait igyekszik elérni, legyen szó akár Istenről, emberekről vagy éppen Isten földi képviselőjéről. Sajnos már régóta megszoktuk tőle, hogy a valóságot hajlítja kedve szerint, hogy kommunikációjából a számára legelőnyösebb üzenet kerüljön előtérbe. Legutóbb Ferenc pápával kapcsolatosan lépett így, amikor a szentatyát barátjának nevezte, sőt, az ő állítólagos békekezdeményezésének "fölbújtójának, bátorítójának, biztatójának" titulálta. Ez a megfogalmazás nem csupán vaskos csúsztatás, hanem mélyen erkölcstelen is, hiszen Orbán mindezt már az egyházfő halála után tette, amikor Ferenc pápa nem tudott védekezni. Ráadásul Orbán és Ferenc pápa békefelfogása között óriási különbségek vannak, így őket egy lapon említeni sem helyénvaló.

Orbán Viktor Rómában, a kormánypárti TV2-nek nyilatkozva emlékezett meg a nemrégiben elhunyt Ferenc pápáról. „Mondhatom, hogy ő volt számomra a bátorító erő, a támogatóm minden békekezdeményezésben, így tényleg sokat köszönhetek neki. Egy barátot veszítettem el, és Magyarország is elveszített egy hűséges szövetségest. A Szentatya szeretete irántunk érezhető volt, ezért a gyászunk ma különösen nehéz volt” – fogalmazott a miniszterelnök, utalva a két férfi közötti állítólagos baráti kötelékre.

Ahogy az ATV is hangsúlyozta, Orbán Viktor kiemelte, hogy az elhunyt katolikus egyházfő legfontosabb öröksége a békéért való határozott elköteleződése. A temetési szertartásának üzenete pedig – mint mondta, kissé fenségesen – az volt, hogy "legyetek bátrak, és teremtsétek meg a békét; legyetek bátrak a szeretetben, legyetek bátrak a gyűlölet elkerülésében, és végül, de nem utolsósorban, kössetek békét egymással."

Ahogy Orbántól sajnálatos módon már megszokhattuk, ezúttal is csúsztatott egy vaskosat. A Szentatya ugyanis az egymást követő pápák példáját követve, kínosan ügyelt arra, hogy ne foglaljon állást egyik fél mellett sem a világi konfliktusokban, háborúkban. Ferenc pápa békéért kiáltó szavai az emberekről szóltak, miközben Orbán állítólagos békevágyát Vlagyimir Putyin és körének érdekei, nagyhatalmi mániája irányítja, s végső soron semmi másról nem szól, mint Orbán érdekeiről, céljairól, önnön magáról.

Az orosz agresszorok által 2022 februárjában Ukrajna ellen kezdeményezett háború kapcsán Ferenc pápa egyértelmű üzenetet fogalmazott meg. 2022 augusztusában a Vatikán hivatalos közleménye tisztázta az egyházfő korábbi nyilatkozatai körüli félreértéseket. A dokumentum hivatkozott a pápa háborúval kapcsolatos figyelmeztetéseire, hangsúlyozva, hogy a Szentatya mindig is elítélte az orosz agressziót, és kijelentette, hogy ezt a cselekedetet „erkölcsileg igazságtalannak, elfogadhatatlannak, barbárnak, értelmetlennek, visszataszítónak és szentségtörőnek” tartja.

A közlemény hangsúlyozza, hogy a pápa nem politikai szereplőként, hanem minden emberi élet védelmére törekvő lelkipásztorként lép fel, és ezt a perspektívát kell figyelembe venni az ukrajnai háborúval kapcsolatos kijelentéseinek értelmezésekor is. "Az Oroszországi Föderáció által indított nagyszabású ukrajnai konfliktus kapcsán a Szentatya állásfoglalásai egyértelműek és félreérthetetlenek: ezt a háborút erkölcsileg igazságtalannak, elfogadhatatlannak, barbárnak, értelmetlennek, visszataszítónak és szentségtörőnek tartja" - olvasható a Szentszék nyilatkozatában.

Mint a Vatikánra és a katolikus egyház ügyeire szakosodott Crux amerikai lap egy elemzésében emlékeztet rá: ugyan a pápa sok bírálatot kapott amiatt, hogy nem nevezte nevén az agresszort, s nem ítélte el egyértelműbben Oroszországot, sőt, volt olyan is, amikor a béketárgyalások szorgalmazása apropóján megadásra (a fehér zászló felemelésére) szólította fel Ukrajnát. De - írja a lap - ezzel csak a nemzetközi konfliktusokkal kapcsolatos, XV. Benedek pápa által 1917-ben (az I. világháború idején) megkezdett pápai gyakorlatot követte. Hasonlóan a II. világháború, Kuvait iraki inváziója, az Öböl háború, az Irak elleni 2003-as támadása kérdésében a nyilvánosság előtt elhangzott pápai megfogalmazásokhoz.

A jezsuita La Civiltà Cattolica lapban 2022 nyarán megjelent Ferenc pápa interjú egy megjegyzését is idézi a Crux portál: "ezen a pont lehetnek olyanok, akik szerint én Putyin-párti vagyok, de nem vagyok az". Mindenesetre három évvel a háború elindítása után, egy meghallgatáson a béke iránti vágyát kifejezve "megkínzott Ukrajnáról", és arról beszélt, hogy "mennyit szenvednek ők"

Életének utolsó nyilvános üzenete húsvétvasárnap hangzott el. A CBS tudósítása szerint a következő óhaját fejezte ki: "A feltámadt Krisztus húsvéti ajándékként hozza el a békét a háború által lerombolt Ukrajnának, és ösztökélje az összes érintett felet egy igazságos és tartós béke megteremtésére irányuló erőfeszítéseikben!".

Ezzel szemben mit mond és tesz Orbán Viktor a nagy békevágyában? Ő minden lehetséges módon akadályozza Ukrajnának a függetlenségéért, a szabadságáért, a területi integritásáért, az orosz agresszor kiűzéséért folytatott elszánt harcát, s teszi ezt úgy, hogy szembemenve a szövetségeseivel, ott tesz keresztbe az Oroszország, Putyin elleni lépéseknek, összefogásnak, ahol csak tud. Mindeközben idehaza ő, kormányának a tagjai, a Fidesz politikusai és a teljes kormánycsatlós média véres szájjal uszít Ukrajna, Zelenszkij és a honvédők ellen, ellenük tüzelve a magyar népet. Az orbáni szólamok nem szólnak "megkínzott Ukrajnáról", az ukránok szenvedéseiről sem...

Minden szempontot figyelembe véve, hogyan is érdemes értelmezni Orbán Viktor szavait, amelyekben Ferenc pápát úgy említi, mint "felbujtóm, bátorítóm és biztatóm" a békekezdeményezések során? A miniszterelnök kijelentései mögött valószínűleg mélyebb politikai és vallási kontextus húzódik meg, amely külön figyelmet érdemel.

Related posts