Az egészségügyi rendszer átfogó reformja Németországban: a kormány tervei szerint további kórházak bezárására és osztályok összevonására kerülne sor - Pénzcentrum.


A német parlament felsőháza szenvedélyes viták után végül jóváhagyta a kórházi ágazat átalakításáról szóló jogszabályt. A reform fő célkitűzései között szerepel a kórházak finanszírozásának átalakítása, valamint új ellátási normák bevezetése. Jelenleg Németországban a legmagasabb az egy főre jutó kórházi ágyak száma az Európai Unióban, ahol 1000 lakosra 7,9 ágy jut, míg az uniós átlag csupán 5,3 ágy. (Ez az adat valószínűleg 2019-ből származik, hiszen az Eurostat legfrissebb statisztikái alapján 1000 főre Németországban 7,7 ágy, az EU-ban 5,2, míg például Magyarországon 6,7 ágy áll rendelkezésre.) A magas ágyaszám azonban jelentős költségeket von maga után, és Lauterbach figyelmeztetése szerint sok kórház a pénzügyi összeomlás határára került.

A reform célja, hogy a kórházak finanszírozási rendszere átalakuljon: a jövőben nem a végzett kezelések után kapnak díjazást, hanem egy előre meghatározott, garantált jövedelmet fognak kapni bizonyos szolgáltatásokért. Ez a változás várhatóan enyhíti a kórházak pénzügyi terheit, amely eddig arra ösztönözte őket, hogy minél több beavatkozást végezzenek.

"A kórházi reform helyes és fontos" - nyilatkozta Dirk Heinrich, a Virchowbund orvosszövetség elnöke. Hozzátette azonban, hogy "ami most történik, az túl kevés. A kórházak reformja átfogó járóbeteg-ellátási reform és a sürgősségi ellátás reformja nélkül nem fog változást hozni." A reform részeként eltörlik a háziorvosok kifizetéseinek felső határát, ami régóta vitatott kérdés volt. Lauterbach reméli, hogy ez arra ösztönzi majd az orvosokat, hogy több beteget vállaljanak.

Az egészségügyi miniszter, Karl Lauterbach, a Bild am Sonntag című lapnak adott interjújában megemlítette, hogy "több száz kórház bezárása várható". A miniszter érvelése szerint a kórházak iránti orvosi szükséglet csökkent, hiszen a kórházi ágyak körülbelül egyharmada üresen áll, és továbbra is krónikus ápolóhiánnyal küzdünk. Lauterbach hangsúlyozta, hogy a német egészségügyi rendszer hatékonysága messze elmarad a nyugat-európai átlagtól, hiszen ezen a téren egyetlen más ország sem mutat alacsonyabb várható élettartamot. A miniszter azt is megemlítette, hogy a központosított ellátás révén várhatóan javulni fog az egészségügyi szolgáltatások minősége.

A reform eredményeként jövőre emelkedni fognak az egészségbiztosítási járulékok, azonban Lauterbach kifejtette, hogy amennyiben az általa javasolt egészségügyi reformok megvalósulnak, nem kell további emelésekkel számolni a következő évben.

Related posts