A Hírös Agórában kerül megrendezésre Hegedűs 2 László jubileumi kiállítása, amely izgalmas betekintést nyújt a művész eddigi pályafutásába. A rendezvény időpontja: Tól - ig. Ne hagyja ki ezt a különleges eseményt!


Február 14-én megnyílt a Hírös Agóra Kamaratermében Hegedűs László, Munkácsy Mihály és Balázs Béla-díjas művész Tól-ig című jubileumi kiállítása. A tárlat különös jelentőséggel bír, hiszen pontosan ötven évvel ezelőtt, ugyanebben a térben, a frissen alapított Bács-Kiskun Megyei Művelődési Központ aulájában mutatkozott be az alkotó legelső önálló kiállításával. E jeles eseményt akkor Ruszt József, a Kecskeméti Katona József Színház vezető rendezője nyitotta meg, és a megnyitón a város intelligens közéletének jeles képviselői is tiszteletüket tették.

Hegedűs 2 László 1973 óta tevékenykedett filmgrafikusként a Pannónia Filmstúdió kecskeméti műhelyében, ahol fiktív népmesei háttereket is bemutattak egy kiállításon. E periódus alatt alkotta meg az Egér a Marson című animációs film magyar epizódjainak grafikai elemeit, amely egy német-osztrák-svájci-magyar-jugoszláv koprodukció keretében készült. Nem sokkal ezután, Jankovics Marcell felkérésére, a Fehérlófia című film háttereit is megtervezte.

Az 1950-ben, Nagyhalászon született művész 1980-tól rendszeresen vesz részt hazai és nemzetközi kiállításokon, filmfesztiválokon. Egyedüliként tagja a négy országos vizuális művészeti szervezetnek, a Magyar Képzőművészek Szövetségének, a Magyar Fotóművészek Szövetségének, a Magyar Filmművészek Szövetségének, valamint a Magyar Filmakadémiának. A Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagja, alapítója a Székesfehérvári Művészek Társaságának. Alkotómunkáját számtalan országos és nemzetközi díjjal ismerték el, köztük 2002-ben Munkácsy Mihály-díjat, 2009-ben pedig Balázs Béla-díjat kapott.

Hegedűs 2 László legújabb kiállítása Kecskeméten egy különleges filmes adaptációt mutat be. A Tól-ig című tárlat a művész 1999-ben, a Balázs Béla Filmstúdió támogatásával készült rövidfilmjének kockáiból készült válogatás. Az eredeti, mindössze 4 perces alkotás megtekinthető a kiállítás helyszínén, lehetőséget adva a látogatóknak arra, hogy elmerüljenek a művész világában. Hegedűs már korábban is nagy lelkesedéssel gyűjtötte a régi fényképeket, amelyek közül egyre több csoportkép került elő. Ezek a fotók, amelyek bár a pillanatokat örökítik meg, mégis a múló idő súlyát hordozzák magukban. Az alkotó a kiválasztott filmkockákat átalakította állóképekké, így teremtve meg egy olyan történetet, amelynek nincs klasszikus befejezése. A transzformált képek a múlás és az élet elvesztésének vizuális metaforáiként is értelmezhetők, gazdagítva a személyes és egyetemes élményeket egyaránt. A művész a válogatott filmkockákat digitálisan feldolgozta, ahol a képek felületén a múló idő hatását érzékeltette: az emberi alakok és arcok a korrózió nyomaival megrongálva jelennek meg, ezzel is hangsúlyozva az időtlen pillanatok törékenységét. A kiállítás így egy mélyen elgondolkodtató utazásra invitálja a nézőket, miközben a múlás és az emlékezés kérdéseit boncolgatja.

A 25 darabból álló sorozat célja az, hogy a szemlélőben egyetlen képpé, vagy inkább gondolattá álljon össze. A kiállítás tárgya az ember, tágabban emberek kisebb-nagyobb közössége, még tágabban a földlakók összessége. A tárlat képanyaga gondolatokat generál a teremtésről és a teremtőről, az idő és az élet elmúlásának szimbiózisáról. Látva a kiállítás képeit, személyesen is szembesülhetünk a végességünkkel, hogy mindennek és mindenkinek megvan a maga létideje. Tól-ig.

Hegedűs 2 számos képén alkalmaz olyan ikonográfiai azonosító jegyeket, amelyek egyértelműen utalnak az alkotóra. Az azonosító jegyek egyike a dominó, amely ezen a tárlaton is szerepet kap. A képek egy részén a dominósorok, amelyek az alkotó gyermekkori emlékei közé tartoznak és a születést és az elmúlást is jelképezhetik, miközben a tárlat végére csillagokká válnak a világegyetemben, rendezetlenül követik egymást. Azt érzékeltetik és nyomatékosítják ezzel, hogy az alkotó szerint a világ rosszul van összerakva.

A fent említett aspektusok ellenére a kiállítás nem csupán az idén 75. életévét betöltő művész életművének összegzése, hanem a Nemzeti Kulturális Alap pályázatának keretében elnyert támogatás által létrejött bemutató tárlat. A megnyitón Barta Dóra, a Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus és érdemes művész, aki a Hírös Agóra ügyvezető igazgatójaként is tevékenykedik, mondta el köszöntő szavait.

Hegedűs 2 László művészetét a kiállítás fényében Haris László, Balogh Rudolf-díjas fotóművész, érdemes- és kiváló művész, valamint a Magyar Művészeti Akadémia elnökségi tagja mélyrehatóan értékelte.

A Tól-ig című kiállítás látogatására március 9-ig van lehetőség a Hírös Agórában. A kiállítás nyitvatartási ideje naponta 9 és 18 óra között áll a látogatók rendelkezésére. Ne hagyd ki ezt az izgalmas élményt!

Related posts