Törökország felajánlotta, hogy katonai kiképzést nyújt Szíriának.
A NATO-tag Törökország aktívan támogatta a szíriai lázadókat, akik a múlt héten sikeresen megdöntötték Bassár el-Aszad elnök hatalmát, ezzel pedig lezárták a 13 éve húzódó polgárháború fejezetét.
A védelmi miniszter újságíróknak felhívta a figyelmét arra, hogy az új kormányzat, amely Aszad megbuktatására törekszik, első hivatalos nyilatkozatában hangsúlyozta: elkötelezett amellett, hogy tiszteletben tartja az összes kormányzati intézményt, beleértve az Egyesült Nemzetek Szervezetét (ENSZ) és egyéb nemzetközi testületeket.
Ehhez hozzájárult:
- szögezte le Güler vasárnap publikált nyilatkozatában.
Törökország becslések alapján több ezer katonát helyezett el Szíria északnyugati és északkeleti területein található városokban.
Güler véleménye szerint Ankara újraértékelheti Törökország szíriai katonai jelenlétét az újonnan alakuló szíriai kormányzattal folytatott párbeszéd keretében, amennyiben a szükséges előfeltételek teljesülnek. Ugyanakkor hangsúlyozta:
„Tedd különlegessé a szövegedet!” – javasolta Güler.
A védelmi miniszter szerint Törökország prioritása továbbra is az Egyesült Államok által támogatott szíriai ellenzéki csoporthoz tartozó kurd Népvédelmi Erők (YPG) felszámolása, és ezt világossá tette Washington számára „Tedd különlegessé a szövegedet!” – javasolta Güler. (Törökország az YPG-t a Kurdisztáni Munkáspárt - PKK szíriai ágának tekinti, de a szervezet az Egyesült Államoknak és nyugati szövetségeseinek kulcsfontosságú partnere az Iszlám Állam terrorszervezet elleni küzdelemben Szíriában.)
Aszad régi szövetségese, az országból elmenekült elnöknek menedékjogot biztosító Oroszország jövőbeni szerepvállalásáról Szíriában, Güler azt mondta, hogy nem látja jelét az oroszok teljes kivonulásának. Oroszország Szíria különböző részeiről szállítja katonai eszközeit az országban lévő két bázisára.
„Kérlek, formáld saját stílusod szerint a szöveget!” - javasolta a török védelmi miniszter.
Oroszország két jelentős katonai létesítménnyel rendelkezik Szíriában: az egyik a Tartúsz kikötővárosban található orosz haditengerészeti logisztikai központ, míg a másik egy légibázis, amely Latakia tartományban, Jableh városának közelében helyezkedik el. A tartúszi bázis megalapítása 1971-re nyúlik vissza, amikor a két ország között egy kétoldalú megállapodást kötöttek. Az orosz légierő szíriai kontingensét 2015. szeptember 30-án alakították meg, hogy segítséget nyújtson a szíriai hadseregnek az Iszlám Állam elleni küzdelemben.