Az ügyfelek biztonsága újabb kihívás elé néz: egy friss figyelmeztetés érkezett egy banktól, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy komoly kockázatok leselkednek rájuk.
A csalók folyamatosan jelen vannak a világ minden táján, ezért fontos, hogy az ügyfelek fokozott figyelemmel járjanak el.
A 2023-as statisztikák szerint az elektronikus pénzforgalomban elkövetett csalások következtében keletkezett kár már meghaladta a 20 milliárd forintot – ez derült ki az Erste Bank legfrissebb jelentéséből.
A pénzintézet többek közt e-mailben is figyelmeztette ügyfeleit, hogy minden pénzmozgás esetében legyenek nagyon körültekintőek. Az interneten egyre több kiberbűnöző tevékenykedik, a módszerek is szerteágazóak, bár bizonyos típusokra már olyan sok példa akad, hogy ez akár meg is könnyítheti a felkészülést, és segíthet kivédeni egy esetleges támadást.
Ahogyan azt a 168.hu is jelentette, 2024 első felében a csalások által okozott átlagos kárösszeg 70%-kal emelkedett az előző évhez képest, és már meghaladta a 10 milliárd forintot. Miközben a hatóságok keményen dolgoznak a bűnözők kézre kerítésén, egyre többen kísérlik meg különböző trükkökkel a csalást, és ezek az átverések továbbra is jelentős arányban sikeresek. A helyzet kezelésének kulcsa a tudatosság, ám ehhez mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy mire érdemes ügyelni.
Gyakran előfordul, hogy az ügyfelek saját maguk teremtik meg a lehetőséget a bűnözőknek azzal, hogy nem tanúsítanak elegendő óvatosságot, vagy hogy nem tesznek meg mindent a bankszámlájuk védelme érdekében.
Karácsonyi ajándékok beszerzésekor gyakran előfordul, hogy a vásárlók ismeretlen weboldalakról rendelnek meg vágyott termékeket. Mivel az utánvétes lehetőség sokszor nem áll rendelkezésre, vagy pluszköltséggel jár, sokan inkább online, bankkártyájukkal egyenlítik ki a vásárlást. Ekkor egy értesítést is kapnak, amelyben jóvá kell hagyniuk a tranzakciót. Az Erste Bank arra figyelmeztet, hogy ilyenkor elengedhetetlen az összeg alapos ellenőrzése, mivel előfordulhat, hogy a termék ára jóval magasabb lehet, mint amit vártak. Ha valaki reflexszerűen rábólint a kifizetésre, könnyen pórul járhat. A kiberbiztonsági szakértők is hangsúlyozzák, hogy érdemes óvatosnak lenni az ismeretlen weboldalakkal, mivel ezek adathalászati céllal is működhetnek, és a bankkártya adatok eltulajdonítása lehet a céljuk.
A jelszavak biztonsága sajnos még mindig sokak számára nem kapja meg a megérdemelt figyelmet. Érdemes tudni, hogy egy jelszó akár 36 karakter hosszú is lehet, és a hosszabb jelszavak általában nagyobb védelmet nyújtanak. Az ékezetes karakterek használata kerülendő, viszont a számjegyek és különleges karakterek, mint a felkiáltójel vagy az egyenlőségjel, jelentősen megnehezíthetik a hackerek dolgát. Éppen ezért fontos, hogy ezeket a lehetőségeket kihasználjuk a jelszavaink megalkotásakor.
Bár a legtöbben úgy érzik, túl sok jelszót kell megjegyezniük, ám a biztonság érdekében érdemes legalább kétévente megváltoztatni ezeket, illetve akkor is, ha bárkiben felmerül a kétely, és úgy érzi, esetleg illetéktelenek kezébe juthattak a jelszavai vagy PIN-kódjai. Ezeket ma már egyszerűen meg lehet változtatni, és ezt érdemes is megtenni a pénzintézet szerint.