Figyeljen a routerére, mert elképzelhetetlenül kellemetlen következményekkel járhat, ha illetéktelenek hozzáférnek!
Amennyiben egy hacker sikeresen megszerzi a hozzáférést a routerhez, képes lehet visszavonni a titkosítást, ami miatt az adataink védtelenekké válhatnak.
A digitális világra való csatlakozás mára már életünk szerves részévé vált. Emlékszünk még azokra az időkre, amikor a betárcsázós modemek nyújtották az internetkapcsolatot? Akkor mindenki tudta, hogy milyen eszközre van szüksége ahhoz, hogy belemerüljön a világhálóra. Manapság azonban a háttérben működő technológiák, mint például a routerek, automatikusan kapcsolják össze eszközeinket a hálózattal, amint azok egymásra találnak. E kényelmes megoldás azonban nem mentes a veszélyektől, hiszen a hackerek is jól tudják, hogy ez a kapcsolat sebezhető. Nézzük meg alaposabban, milyen fenyegetések leselkednek ránk!
Ha folyamatosan ki vannak zárva az otthoni hálózatból, az igazán frusztráló élmény lehet, és sajnos van, aki ezt kihasználja. A hackerok egy deautentikációs támadást indíthatnak, amely a hálózati eszközök ellen irányul. Nem is szükséges hozzá különösebb rendszergazdai jogosultság, csupán annyira van szükségük, hogy az ön által használt routert és eszközt megtalálják. Ehhez olyan eszközöket használnak, mint az Aircrack-ng. A támadás során olyan parancsokat generálnak, amelyek kihasználják a router hitelesítési protokollját, ezzel megszüntetve a hitelesítést, és gyakorlatilag kizárják az ön hozzáférését a hálózatból - figyelmeztet a MakeUseOf cikkében.
Ha az interneten könnyen hozzáférhető, alapértelmezett adminisztrátori jelszavakkal férnek hozzá a routeredhez, akkor jelentősen megkönnyítik a Wi-Fi-hálózatodból való kiszorítást. Miután sikerült bejelentkezniük a router kezelőfelületére ezekkel az adatokkal, csupán annyit kell tenniük, hogy azonosítják az eszközöd MAC-címét, és azt feketelistára helyezik.
A Forbes által végzett kutatás szerint a felhasználók 86%-a soha nem módosítja az alapértelmezett hitelesítő adatokat. Mivel ezek az alapértelmezett jelszavak és felhasználónevek könnyedén elérhetők az interneten, a hackereknek csupán egy gyors Google-keresés szükséges ahhoz, hogy rátaláljanak a routerhez való bejelentkezéshez szükséges információkra. Ha ezt sikerül nekik megtenniük, akkor könnyedén módosíthatják a jelszót és az SSID-t. A jelszó megváltoztatásával kizárhatják Önt a hálózatból, míg az SSID módosításával a hálózat neve is átalakul. Előfordulhat az is, hogy miután eltávolították a hozzáférését és megváltoztatták a nevét, a hálózatát teljesen elrejtik, ami jelentősen megnehezíti a visszatérést az internetre.
Ha felfedeznénk a sötét web titkos zugait, lehetőségünk nyílna arra, hogy béreljünk egy botnetet. Ez a botnet olyan fertőzött számítógépek összessége, amelyek egy központi irányító alatt működnek. Miután egy hacker rosszindulatú programmal megfertőzi a routerünket, az eszközünk integrálódik a botnetbe, így lehetőséget adva DDOS-támadások végrehajtására vagy tömeges e-mail-spammelésre.
Képzeljük el, hogy egy pillanatra az útválasztónk egy botnet láncának egyik gyenge láncszeme lett. Most már egy a sok ezer másik, fertőzött eszköz közül, amelyeket egy távoli irányító manipulál. A cyberbűnözők gyakran alkalmaznak botneteket, hogy elosztott szolgáltatásmegtagadási (DDoS) támadásokat indítsanak. Ennek a támadásnak az a célja, hogy egy szerverre olyan mértékű forgalmat zúdítsanak, hogy az képtelenné váljon a normális működésre.
A hacker DNS-eltérítő támadással használhatja az Ön routerét egy DDOS-támadás részeként. Ezt a támadást úgy hajtják végre, hogy megváltoztatják az útválasztó DNS-beállításait, és ezzel az összes kimenő forgalmat egy megadott IP-címre irányítják át.
A hacker átirányíthatja a forgalmat rosszindulatú webhelyekre is, amelyek érzékeny információkat lopnak el, vagy rosszindulatú szoftverekkel fertőzik meg a számítógépét.
Ha gondosan be van állítva, az útválasztód megbízható titkosítási szabványokat alkalmaz, mint például a WPA2 vagy a WPA3. Ugyanakkor, ha egy hacker hozzáfér a routeredhez, képes lehet visszavonni a titkosítást vagy akár teljesen le is állítani azt.
Titkosítás nélkül az adatok egyszerű, olvasható formában kerülnek továbbításra. Ha egy támadó hozzáfér a forgalomhoz, könnyedén kiszedheti belőle a kényes információkat, például a bejelentkezési adatokat, amelyek segítségével hozzáférhet a legértékesebb online fiókjaihoz. A HTTPS általános alkalmazása a legtöbb weboldalon jelentős lépés a biztonság érdekében, de senki sem szeretné, ha valaki a háttérből figyelné a tevékenységeit a hálózaton.
Amikor egy hacker hozzáférést nyer a routerhez, lehetősége nyílik arra, hogy kártékony szoftvereket telepítsen, így könnyedén manipulálhatja a router működését és az általa kezelt adatforgalmat. A VPNFilter nevű kártékony program 2016-ban több millió routert érintett, és célja a felhasználói adatok ellopása volt, valamint a feltört eszközök egy botnetbe való integrálása. Ez a kártékony szoftver automatizálta azokat a feladatokat, amelyeket a hackerek korábban manuálisan végeztek, jelentősen megkönnyítve ezzel a fertőzött hálózat és a hozzá kapcsolódó eszközök feletti irányítást.
A korábban említett botnetek esetében hasonló problémák merülhetnek fel. Szerencsére léteznek egyszerű módszerek, amelyekkel megvédheti routerét: először is, érdemes megváltoztatni az alapértelmezett bejelentkezési adatokat, valamint rendszeresen frissíteni a Wi-Fi-router szoftverét. E két apró lépés már jelentősen megnehezíti, hogy illetéktelenek hozzáférjenek az eszközéhez, így sokkal biztonságosabbá válik a hálózata. Ha zsúfolt vagy forgalmas környéken él, érdemes átgondolni, hogyan óvhatja meg Wi-Fi-hálózatát a szomszédok esetleges beavatkozásától! - figyelmeztet a MakeUseOf.