Az Alibaba ismét a figyelem középpontjába kerülhet, mivel Kína számára elengedhetetlen az vállalat mesterséges intelligencia modellje. A Világgazdaság szerint a helyzet újraértelmezése és a technológiai verseny kihívásai miatt a cég jövője a piacon új irá


A kínai mesterséges intelligencia területén elért eredmények olyan mértékben felkeltették a figyelmet, hogy még a pekingi pártvezetés is elismeri a fekete bárány, Jack Ma szerepét. Az Alibaba részvényei látványosan megugrottak, ami nem meglepő, hiszen a vállalat – állítólag – a DeepSeeknél is hatékonyabb Qwen nevű nyelvi modelljével, valamint az Apple-lal kötött együttműködésével jelentős előnyre tett szert.

Kínában a legmagasabb rangú vezetőkkel való találkozóra meghívták többek között az Alibaba alapítóját, Jack Mát, valamint a DeepSeek megálmodóját, Liang Venfenget is. A Bloomberg értesülései szerint ez a fontos esemény akár már a jövő héten megtörténhet.

Kilőtt az Alibaba a pártvezetés mosolyára

Bár az Államtanács nem osztott meg további információkat a rendezvényről,

Kora délután, az amerikai tőzsde megnyitása előtti elektronikus kereskedésben az Alibaba amerikai részvényei 5,5%-os növekedést mutattak, elérve ezzel a 126 dolláros árat.

A kínai vezető napirendje rendkívül titkos, sokszor az utolsó pillanatig nem ismerjük a részleteket. Azonban egy Hszi és Ma között zajló megbeszélés jelentős jelzést adhat a Kínai Kommunista Párt hozzáállásának változásáról a magánszektor technológiai cégeivel szemben. Ezek a vállalatok kulcsszerepet játszanak az ország gazdasági fejlődésében, ezért a találkozó akár új irányokat is kijelölhet a jövőbeli politikai és gazdasági kapcsolatokban.

Jack Ma, a nyílt szívű üzletember, 2020-ban Hszi Csinping magáncégek ellen indított szigorú kampányának egyik legnagyobb vesztesévé vált. Az üzleti közösséget megrázó események sorozataként, mindössze néhány nappal a tervezett tőzsdei bevezető előtt, a várva várt Ant Group IPO-ja hirtelen meghiúsult, ami az Alibaba cégcsoport számára komoly következményekkel járt.

Ma ezt követően eltűnt a nyilvánosság szeme elől, miután az Ant-IPO kudarca után egy hosszú távú kiszorító kampány vette kezdetét. Ennek során jelentős szigorítást vezettek be a magánszektor állami ellenőrzésében, célzottan lecsaptak a kínai milliárdosokra, és az erőforrásokat Hszi Jinping által kijelölt prioritások – mint a nemzetbiztonság és a technológiai függetlenség – irányába terelték.

Jack Mán is segíthet a mesterséges intelligencia

A hatóságok legutóbbi, váratlan irányváltása igencsak figyelemre méltó eseménynek számít.

Liang, akinek megfizethető DeepSeek nevű csetbotja a mesterséges intelligencia területén folyó ádáz küzdelemben repítette csúcsra Kínát, a múlt hónapban már részt vett egy zárt ajtók mögött zajló üzleti szimpóziumon, amelynek házigazdája Li Csiang kínai miniszterelnök volt. Jack Ma pedig, aki az elmúlt években fokozatosan tér vissza a nyilvánosságba, nemrég az Alibaba Cloud nagy nyelvi MI-modelljével, a Qwennel aratott sikereket. A Saxo Bank szerint egyébként a Qwen 2.5 Max jobb és olcsóbb is, mint a DeepSeek bármelyik modellje.

Az elmúlt hónap során a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségek iránti optimizmus hatalmas tőzsdei ralit indított el Kínában, aminek következtében a Hang Seng China Enterprises Index a globális tőzsdei teljesítmények élére ugrott. A közösségi médiában felmerült spekulációk, amelyek a kínai hatóságok és a nagyvállalatok, például az Alibaba közötti potenciális együttműködést pedzegetik, tovább fokozzák a kedvező piaci hangulatot. Ennek eredményeként az Alibaba részvényei a legnagyobb növekedést mutatták 2022 júliusa óta, elérve ezzel a legmagasabb árfolyamot.

Related posts