Bejutottak az Apple titkos iPhone-tesztelő laboratóriumába, és most felfedik a részleteket! Íme a beszámoló az élményről.


Míg az okostelefonok tartósságát firtató YouTube-videók szinte mindenki számára elérhetőek, az Apple titkos tesztlaborjaiba való betekintés már sokkal ritkább kiváltság. Az almás vállalat azonban az idei fejlesztői konferenciáján különleges lehetőséget biztosított néhány szerencsés résztvevőnek, hogy felfedezhessék, miként biztosítják, hogy az iPhone-ok valóban olyan strapabírók legyenek, amilyennek a reklámjaikban ígérik.

A neves piackutató Counterpoint cég munkatársai azon szerencsések közé tartoztak, akiket nemrégiben beengedtek az Apple 200 tesztlaboratóriumának egyikébe. Az ilyen laboratóriumok feladata, hogy szigorú vizsgálatoknak vessék alá az iPhone-okat, mielőtt azok a felhasználókhoz kerülnének. S hogy ennek igazán van értelme, azt a Counterpoint felmérései is igazolják: az iPhone-ok 40 százalékkal értékesebbek a felújított okostelefonok piacán, mint az androidos készülékek, és ha még jár hozzájuk szoftver- és biztonsági frissítés is, akkor könnyen beléphetnek a második vagy akár a harmadik életükbe. A Counterpoint azt is kiemeli, hogy az iPhone a globális felújított okostelefon-piac 56 százalékát birtokolja, és más Apple-hardvereknél is hasonló a helyzet.

Nézzük meg most a teszteket! Az első sorozat célja az volt, hogy megfigyeljék, hogyan teljesítenek az iPhone-ok különböző környezeti feltételek mellett. Különös figyelmet fordítottak arra, hogyan reagálnak a készülékek a meleg és párás környezetre. Az egyik kísérlet során a 100 órás sóoldatnak való kitettséget is elemezték, hogy kiderüljön, milyen hatással van ez az eszközökre. Az Apple a sivatagi homokkal is tesztelte termékeit, hogy megfigyelje, miként teljesít az iPhone, amikor a finom homokszemcsék a hangszórórácsra vagy a töltőportjára kerülnek. További kísérletek során laboratóriumban előállított mesterséges izzadság- és fülzsírváltozatokat használtak, hogy felmérjék, mennyire bírják a készülékek a valós körülményekkel való folyamatos érintkezést.

A mindennapi életben eszközeink gyakran kerülnek kapcsolatba folyadékokkal és porral. Az IP-besorolás fontos információt nyújt arról, hogy mennyire ellenállóak ezek a készülékek az ilyen hatásokkal szemben. Az IP az "Ingress Protection" (behatolás elleni védelem) kifejezés rövidítése, amelynek első számjegye a szilárd részecskék, míg a második a folyadékok elleni védelmet jelzi. Az Apple laboratóriumában található IPX-kamra speciális teszteket végez, amelyek eső- és vízviszonyokat modelleznek, lehetővé téve ezzel a különböző termékek vízállóságának pontos mérését, és annak ellenőrzését, hogy megfelelnek-e a meghatározott vízvédelmi normáknak.

Ez a teszt egy csepegtető mennyezeti szakaszsal indul, amely az eső és az alapvető vízbehatolás hatásait imitálja. Ezt követően a termék minden sarkán elhelyezett fúvókák segítségével szimulált víznyomás éri a készüléket. Amint a termék sikeresen teljesíti ezt a fázist, jogosultságot nyer az IPX5 besorolásra. Ezután a nagynyomású, távolból fröccsenő víz következik, amely lehetővé teszi az IPX6 minősítés megszerzését. Végül egy nyomás alatt álló tartályban való tesztelés során a vízmélységet szimulálják, ami az IPX7 és IPX8 besorolás megszerzéséhez vezet, miután a terméket sikeresen elmerítik egy vagy akár hat méter mély vízben. Ez a védelem a tiszta vízbe merített iPhone modellekre is érvényes, ugyanakkor a cég más folyadékokkal is végrehajt teszteket, beleértve az üdítőket, gyümölcsleveket, naptejeket és parfümöket. Az iPhone 16 Pro és Pro Max IP-besorolása IP68, ami azt jelenti, hogy ezek a készülékek nemcsak porállóak, hanem akár 30 percig is elmeríthetők 5 méter mély tiszta folyadékban.

A Counterpoint által végzett kutatás alapján a telefonokra leselkedő balesetek közül az egyik leggyakoribb a "véletlen leejtés". Éppen ezért az Apple laboratóriumaiban különféle ejtési teszteket végeznek, amelyek a napi használat során előforduló véletlenszerű leejtések valósághű szimulációjára koncentrálnak. Az ejtési tesztek hitelesítése érdekében az Apple kifejlesztett egy "ügyetlen" robotot, amely különböző szögekből és felületekről, mint például aszfalt, forgácslap és gránit, ejti le az eszközöket. Minden egyes leejtést egy speciális alkalmazás dokumentál, amelyet a cég mérnökei alaposan elemeznek a kísérletek során.

Az utolsó vizsgálat során a rezgések hatását elemezték: különféle termékeket teszteltek eltérő frekvenciákon. A rezgéseket egy speciális rezgőasztal segítségével modellezték, hogy különböző rázkódási környezeteket és ütések szimuláljanak, amelyek a szállítás vagy más valóságbeli helyzetek során érhetik a termékeket.

A Counterpoint elemzése alapján az Apple várhatóan több mint 10 ezer készüléket fog alaposan letesztelni, mielőtt ősszel bemutatná legújabb innovációit, az iPhone 17 modelleket.

Related posts