Két lábbal a valóság talaján, de a gondolataim már a jövő lehetőségeit kutatják - Mezőhír.

Görcsös Gábor, aki Miskolc környékéről származik, mára egy impozáns, 370 hektáros gazdaság vezetőjeként tevékenykedik, miközben a Bayer Crop Science hazai kereskedelmi csapatát is sikerrel irányítja. Az ő szakmai pályafutása különleges, hiszen a mezőgazdasági gyakorlat és a multinacionális vállalati környezet ismerete ritka és értékes kombinációt alkot. Interjúnk során Gábor mesélt pályájának állomásairól, a portfóliókezelésről, a digitalizáció hatásairól, valamint a mezőgazdaság jövőbeli lehetőségeiről és kihívásairól.
Az utam ide elég egyenes vonalú volt: vidéken nőttem fel, ahol a szüleim mezőgazdasággal foglalkoztak, Miskolc közelében. Ma már én irányítom a családi gazdaságot. Az állattartással kezdtük, de idővel a növénytermesztés felé fordultunk. Bár más irányok is vonzottak, végül szülői ösztönzésre Debrecenbe kerültem, ahol a Balásházy János Szakközépiskolában kezdtem tanulmányaimat, majd az agráregyetemre léptem tovább. Itt döntöttem el, hogy a növényvédelem lesz a szakterületem. A doktori fokozatomat is megszereztem, a kutatásom középpontjában az erdészeti növénykórtan állt, különösen a szelídgesztenye kéregelhalása. Közben tanári pályát is bejártam, de végül hazatértem a gazdaságomhoz. Jelenleg egy 370 hektáros vállalkozást vezetek, amely klasszikus növénytermesztésre, szárítóüzemre és magtárra épül. Az a szerencsém, hogy a piacot mindkét oldalról ismerem: termelőként és gyártóként is jelen vagyok. Ez a kettős perspektíva segít abban, hogy jobban megértsem a piac dinamikáját, és egyensúlyt tartsak a munka és a gazdaság fejlődése között.
- Mikor csatlakozott a Bayerhez?
2016 tavaszán, amikor a Bayer egyik munkatársa nyugdíjba vonult, lehetőségem nyílt egy új karrierútra lépni. Kezdetben területi képviselőként tevékenykedtem, majd a Monsanto integrációját követően Északkelet-Magyarország régióvezetőjévé avanzsáltam. 2024 májusától a kereskedelmi csapat irányítását bízták rám, míg Baranyi Szabolcs a disztribúciós részlegért felel. A Bayernél külön figyelmet fordítunk a végfelhasználók és a kereskedők elkülönített kezelésére, amely lehetővé teszi számunkra a jól átgondolt és strukturált működést.
- Hogyan lehet ezt a munkát összeegyeztetni a családi gazdálkodással és magával a családdal? A 24 óra kicsit kevésnek tűnhet néha...
Ez az egész folyamat a szervezésről és a bizalomról szól. Fontos, hogy bízhassunk az emberekben, és tudjuk, hogyan osszuk el a feladatokat. Nagyon szerencsés vagyok, mert a farmon egy igazán remek csapat áll mellettem, így a munka gördülékenyen halad, még akkor is, ha éppen nem vagyok jelen. Az első évem a Bayernél kereskedelmi vezetőként tele volt kihívásokkal, különösen a nehézségek miatt, amelyek akkor értek, amikor elveszítettem az édesapámat, aki mindig is a legnagyobb támaszom volt. Ugyanakkor a munka rengeteget ad számomra intellektuálisan, és lehetőséget biztosít arra, hogy átlássam a teljes piaci működést. Úgy érzem, hogy még számos lehetőség rejlik ebben a pozícióban.
A Monsanto felvásárlása óriási mérföldkő volt a Bayer számára, de nem mentes a kihívásoktól sem. A csapat valódi egységes működése érdekében mennyi időt vett igénybe, hogy a különböző kultúrák és munkafolyamatok összeolvadjanak?
- Még most is vannak rendszerszintű integrációs feladatok, főleg az IT-rendszerekben. A sales csapat viszont jól ismeri a teljes portfóliót, és egyre jobban ki tudjuk használni az integrált kínálat előnyeit: a DEKALB hibridek mellé egyedülálló gyomirtóportfólió társul.
A kukoricatermesztés jelentős mértékben függ az időjárási viszonyoktól, és a vetésterületek is folyamatosan változnak. Azonban a legújabb aszálytűrő hibridek és a célzott szaktanácsadás révén sikeresen reagálhatunk a felmerülő kihívásokra. A szatymazi nemesítőállomáson végzett tesztek alapján ezek a hibridek kiválóan teljesítenek stresszes környezetben, és gyors kezdeti növekedésük révén csökkentik a gyomokkal való versenyt a földeken. A precíziós vetés és az okos tőszámajánlások alkalmazásával a termelés még hatékonyabbá válik, lehetővé téve, hogy a gazdák maximálisan kihasználják a lehetőségeiket.
Ide tartozik az is, hogy a ClimateFieldView platformunkkal régóta jelen vagyunk a piacon. Műholdképek és korábbi termésadatok alapján zónákat határozunk meg egy táblán belül, és ezekre külön tőszámajánlást adunk. Egy 10 hektáros táblán például eltérő tőszámmal vetünk a különböző részeken - ez nemcsak precíz, hanem gazdaságos is. Ez jelenleg kukoricára működik a legmagabiztosabban, de repcében és kalászosban is teszteltünk már, érdekes eredményekkel.
- Egyébként mekkora csapat dolgozik a végfelhasználókkal?
A szántóföldi értékesítési csapatunk 30 elkötelezett szakemberből áll, akik négy különböző régióra vannak felosztva. Minden egyes kollégánk növényorvosi végzettséggel rendelkezik, ami biztosítja a szakmai színvonalat. Az elmúlt években tapasztalt fluktuációt követően mára egy stabil és rendkívül kompetens csapat jött létre. Csapatunk nemcsak a kukorica- és repcehibridek értékesítésével foglalkozik, hanem szántóföldi növényvédő szerek népszerűsítésére és szaktanácsadásra is kiterjed a tevékenységi köre.
Milyen formában áll most a Bayer szántóföldi portfóliója?
Kínálatunk a kukoricatermesztés terén szinte minden igényt kielégít, beleértve a rovarölő szereket is. Örömmel mutatjuk be a Sivanto Energy nevű innovatív termékünket, amely új hatóanyagot alkalmaz, és már a molykártevők elleni védekezésben is hatékonyan bevethető.
A kalászos növények terén széles spektrumú választék áll rendelkezésünkre: a Falcon Pro, a Prosaro és a Sekator OD már régóta ismert és elismert nevek a piacon, de örömmel mutatjuk be legújabb termékünket, az Inputot is. Az őszi gyomirtás kapcsán alternatív megoldásokat keresünk, különösen a metribuzin kivonása miatt, és ebben az irányban új készítményekre van szükségünk. A repce esetében szintén átfogó portfólióval rendelkezünk, amely tartalmaz növekedésszabályozókat, gombaölő és rovarölő szereket is, de sajnos a gyomirtásra még nem kínálunk saját megoldást.
Napraforgóban jelenleg egyetlen készítményünk van, a Propulse, amely egy kipróbált gombaölő szer. A rovarölős fronton is tervezünk lépéseket, például a Sivanto Energy engedélyének kiterjesztésével. Ezzel például a piretroidok túlhasználatából adódó hatékonyságcsökkenésre is reagálhatnánk - de ez engedélyezési kérdés, amit komoly toxikológiai szűrés előz meg.
A DEKALB hibridek a vetőmagok világában nemcsak a kukoricatermesztés terén, hanem a repceágazatban is kiemelkedő genetikai hátteret nyújtanak. A legújabb digitális innovációnk, a Magic Trap rendszer, amely egy napelemes "sárga tál", kamerával és SIM-kártyával felszerelve működik, forradalmi lépést jelent a kártevők monitorozásában. Ez a rendszer naponta automatikusan észleli és azonosítja a károsítók jelenlétét. A hozzá kapcsolódó Magic Scout alkalmazás grafikus kiértékelést biztosít, és időben tájékoztat a védekezés legoptimálisabb pillanatáról. Ősszel már országos szinten is elérhetővé válik ez a korszerű megoldás.
Milyen mértékben fogadják a termelők az új innovációkat?
A Bayer termékeinek mögött egy rendkívül gazdag tudásbázis és folyamatos fejlesztési háttér áll, amelyet területi képviselőink és szakértői csapatunk közvetít a gazdák felé. A végső döntés mindig a termelő kezében van, de az alacsony reklamációs arány arra utal, hogy ajánlásaink valóban hatékonyak. Innovációink, mint a Magic Trap, arra hivatottak, hogy a felhasználók maximálisan kihasználják a termékekben rejlő lehetőségeket – legyen szó precíz időzítésről, keverhetőségi javaslatokról vagy technológiai támogatásról.
- Milyen szakmai háttér támogatja a szaktanácsadást?
- A Bayernél bármelyik szakterületnél - legyen az növényvédelem, vetőmag vagy digitalizáció - mindig van kihez fordulni. A kollégák között vannak specialisták, például rovarölő vagy gombaölő szerek terén, de a digitális szaktanácsadásban is kivételes a háttér. A cél, hogy a termelők is kihasználják ezt a tudást, hiszen ez közös érdek.
Milyen innovatív megoldásokkal tud előrukkolni a Bayer a meglévő szabályozási keretek betartása mellett?
- Ez ma a legnagyobb kihívás. A Bayer innovátor cég, mindig is az volt, és jelentős forrást fordít kutatás-fejlesztésre. De az új hatóanyagok engedélyeztetése sokkal nehezebb ma, főleg Európában. Előfordult már, hogy egy hatóanyagot világszerte elfogadtak, de az EU kivonta. Ez óriási veszteség, miközben a gazdák hatékony védekezési lehetőségei csökkennek. Ezért ma a meglévő hatóanyagok új kombinációi, arányai, illetve digitális támogatása felé fordulunk.
Mennyire eredményes a vetőmag-portfólió aktualizálása?
A portfóliónk folyamatos megújulása érdekében fiatalon tartjuk a választékot: évente 1-3 új DEKALB hibridet vezetünk be, amelyek teljesítményükben meghaladják az előző generációkat. A szatymazi nemesítőállomás lehetőséget biztosít arra, hogy helyi körülmények között teszteljük a hibrideket, ami hatalmas előnyt jelent, különösen aszályos években. A digitalizáció révén, mint például a FieldView platform, már nem csupán tőszámajánlásokat kapunk, hanem a permetezőgépek beállításában és az optimális időzítésben is támogatást nyújt.
- Az aszály komoly nehézségeket okozott a gazdálkodóknak az elmúlt években. A Bayernek milyen eszközei vannak, amikkel segíthetik a termelőket?
Az esőzést sajnos nem tudjuk előidézni, de a genetikai fejlődés jelentős előnyöket nyújthat. Az aszálytűrő hibridek és a helyspecifikus vetési technikák alkalmazásával mérsékelhetjük a veszteségeket. Fontos célunk, hogy a gazdák pontos és szakszerű tanácsokat kapjanak arról, hogy melyik hibrideket, milyen tőszámban, és mely területeken érdemes vetniük. Ha mindezt összehangoljuk a felelős növényvédő szer használattal, lehetőség nyílik arra, hogy a hatóanyagokat megőrizzük a következő generációk számára is.
- Milyen helyzetben van a generációváltás? Megvan a szükséges utánpótlás?
A sales csapatunkban kiváló arány figyelhető meg a tapasztalt és fiatal szakemberek között, ami egészséges dinamizmust és egyensúlyt teremt. A menedzsment fiatalos szellemiséggel bír, a negyvenes éveikben járó kollégák dominálnak. Szoros kapcsolatokat ápolok az egyetemekkel, Debrecenben például aktívan részt veszek az államvizsga-bizottság munkájában. Noha sokan fejezik be tanulmányaikat, a meghirdetett pozíciók iránti érdeklődés mégis alacsony, a jelentkezők száma nem tükrözi a végzettek arányát. A mezőgazdasági szektorban is érezhető a koncentrálódás: egyre kevesebb, de nagyobb kiterjedésű területeken működő vállalkozás található, és a fiatalok sok esetben inkább elkerülik ezt a kiszámíthatatlan és stresszes pályát.
- Milyen kilátásokkal számol 2025-ben termelőként és kereskedelmi vezetőként?
Termelőként az elsődleges vágyam, hogy elegendő csapadék érkezzen... Az őszi vetések jelenleg biztatóan néznek ki, a tavaszi növények pedig már a földben várják a fejlődést. Most, hogy a szezon vége közeledik, az időjárás alakulása kulcsfontosságú kérdés. Az utóbbi években a gazdák vásárlási szokásai drámai módon átalakultak: rendkívül árérzékenyek lettek, gyakran hirtelen döntéseket hoznak, és csupán a legszükségesebb mennyiséget szerzik be. Ez kétségtelenül nehéz helyzet, de érthető. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy nem csupán az ár a lényeg, hanem az is, hogy mit kapunk érte. Minden egyes vetőmag vagy növényvédő szer mögött értékes tudás, szaktanácsadás és terméktámogatás rejlik. Ezek segítenek kihozni a legtöbbet a termékekből – legyen szó akár egy vetőmagról, akár egy új hatóanyagról. Ha a termelő sikeres, az végső soron mindannyiunk közös sikere és érdeke.